statystyki

Praca cudzoziemca musi być zgodna z pozwoleniem

autor: Marcin Nagórek05.07.2019, 16:00
Inspekcja pracy skierowała przeciwko mnie wniosek o ukaranie do sądu. Zarzuca mi zatrudnienie obcokrajowca na innych warunkach niż w zezwoleniu na pracę i niepotwierdzenie na piśmie umowy z pracownikiem. Czy grożą mi konsekwencje karne ?

Inspekcja pracy skierowała przeciwko mnie wniosek o ukaranie do sądu. Zarzuca mi zatrudnienie obcokrajowca na innych warunkach niż w zezwoleniu na pracę i niepotwierdzenie na piśmie umowy z pracownikiem. Czy grożą mi konsekwencje karne ?źródło: ShutterStock

Inspekcja pracy skierowała przeciwko mnie wniosek o ukaranie do sądu. Zarzuca mi zatrudnienie obcokrajowca na innych warunkach niż w zezwoleniu na pracę i niepotwierdzenie na piśmie umowy z pracownikiem. Czy grożą mi konsekwencje karne ?

Ten, kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł – tak stanowi art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Z kolei w art. 2 ust. 1 pkt 14 tej ustawy określono, że nielegalne wykonywanie pracy przez cudzoziemca oznacza wykonywanie pracy przez obcokrajowca, który nie jest do tego uprawniony w rozumieniu art. 87 ust. 1 lub nie posiada odpowiedniego zezwolenia na pracę (a zarazem nie jest przy tym zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę – na podstawie przepisów szczególnych), lub którego podstawa pobytu nie uprawnia do wykonywania pracy.

W ust. 1 pkt 22a wskazano zaś, że powierzenie cudzoziemcowi nielegalnego wykonywania pracy dotyczy nie tylko powierzenia pracy w przypadkach wskazanych powyżej, a także wówczas, gdy obcokrajowiec wykonuje pracę na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pracę, na innych warunkach lub na innym stanowisku niż określone w odpowiednim zezwoleniu na pobyt czasowy lub bez zawarcia umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej w wymaganej formie. Wskazane wyżej regulacje penalizują zatem m.in. sytuacje, w których praca jest wykonywana przez cudzoziemca na innych warunkach aniżeli te wynikające z zezwolenia na pracę – a takie naruszenie jest zarzucane pracodawcy z pytania na wstępie.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane