statystyki

Zaległe składki ZUS: Jak rozłożyć je na raty

autor: Paweł Ziółkowski04.07.2019, 10:36; Aktualizacja: 04.07.2019, 12:06
zus

zusźródło: ShutterStock

Nie ma wątpliwości, że płatnik opłaca je na bieżąco, nie pytając ubezpieczonego o zgodę. Problem pojawia się jednak, gdy chodzi o zaległe należności. Przepisy nie dają odpowiedzi, w jaki sposób odliczyć je od pensji.

Do obowiązków płatnika należy prawidłowe naliczanie, pobieranie i odprowadzanie składek ZUS oraz finansowanie części z nich. Pobranie składek oznacza konieczność potrącenia ich z wynagrodzenia ubezpieczonego. Jako że mamy do czynienia z daniną publiczną, potrącenie składek nie wymaga zgody ubezpieczonego. W niektórych przypadkach mogą jednak pojawić się wątpliwości.

Z mocy prawa

Wynagrodzenie jest kwotą należną danej osobie np. za świadczoną przez nią usługę. Powinno być ono wypłacone w umówionej kwocie. Ewentualne potrącenia są możliwe, ale wymagają one istnienia odpowiedniej podstawy. Może być nią zgoda osoby, na rzecz której następuje wypłata, lub stosowny przepis albo zapis łączącej strony umowy. Oznacza to, że w przypadku istnienia przepisu pozwalającego na potrącenia zgoda drugiej strony nie jest konieczna. W zakresie składek ZUS sytuacja jest zatem oczywista – przepisy wręcz nakazują ich potrącanie z dochodów ubezpieczonych (art. 46 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 85 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

W efekcie w przypadku składek ZUS (analogicznie jest w przypadku podatku dochodowego) potrącenie następuje z mocy prawa, czyli bez konieczności uzyskiwania zgody ubezpieczonego, a nawet – uwzględniając podejście do składek ZUS – często wbrew jego woli. A to dlatego, że decydując się na zawarcie danej umowy (np. o pracę lub zlecenia), uzyskuje się status ubezpieczonego (z mocy prawa), a w konsekwencji musimy zgodzić się także na związane z tym potrącenia. Jest to oczywiste w przypadku składek bieżących. Przepisy określają bowiem wyraźnie zasady dokonywania omawianych potrąceń.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane