statystyki

Będzie łatwiejsza koordynacja świadczeń

autor: Bożena Wiktorowska04.07.2019, 18:00
Oddział ZUS

Oddział ZUSźródło: ShutterStock

Od 1 lipca ZUS korzysta już z nowego rozwiązania umożliwiającego szybszą wymianę informacji między 15 tys. instytucjami zabezpieczenia społecznego z 32 krajów Unii Europejskiej oraz EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

Poprawa komunikacji w dziedzinie zabezpieczenia społecznego jest możliwa dzięki EESSI, czyli Elektronicznej Wymianie Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (ang. Electronic Exchange of Social Security Information). Dotychczas przekazywanie informacji i dokumentów między krajami odbywało się głównie papierowo. Wymagało więc m.in. żmudnego tłumaczenia dokumentacji. Z tego powodu postępowania wyjaśniające trwały nawet kilka miesięcy. To powodowało, że znacznie wydłużało się ustalanie prawa do świadczeń dla osób, które pracowały w kilku krajach.

Elektroniczna wymiana informacji obejmuje dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego – w związku z zasadą, że podlega mu się tylko w jednym państwie. Będzie także dotyczyć przyznawania i wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań, jak również dochodzenia należności z tytułu nieopłaconych składek i nadpłaconych świadczeń w innych państwach UE.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane