statystyki

Będzie łatwiejsza koordynacja świadczeń

autor: Bożena Wiktorowska04.07.2019, 18:00
Oddział ZUS

Oddział ZUSźródło: ShutterStock

Od 1 lipca ZUS korzysta już z nowego rozwiązania umożliwiającego szybszą wymianę informacji między 15 tys. instytucjami zabezpieczenia społecznego z 32 krajów Unii Europejskiej oraz EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

Poprawa komunikacji w dziedzinie zabezpieczenia społecznego jest możliwa dzięki EESSI, czyli Elektronicznej Wymianie Informacji dotyczących Zabezpieczenia Społecznego (ang. Electronic Exchange of Social Security Information). Dotychczas przekazywanie informacji i dokumentów między krajami odbywało się głównie papierowo. Wymagało więc m.in. żmudnego tłumaczenia dokumentacji. Z tego powodu postępowania wyjaśniające trwały nawet kilka miesięcy. To powodowało, że znacznie wydłużało się ustalanie prawa do świadczeń dla osób, które pracowały w kilku krajach.

Elektroniczna wymiana informacji obejmuje dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego – w związku z zasadą, że podlega mu się tylko w jednym państwie. Będzie także dotyczyć przyznawania i wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań, jak również dochodzenia należności z tytułu nieopłaconych składek i nadpłaconych świadczeń w innych państwach UE.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane