statystyki

Część opiekunów wciąż bez prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska03.07.2019, 08:42; Aktualizacja: 03.07.2019, 08:52
Co do zasady świadczenie pielęgnacyjne jest przeznaczone dla osób, które rezygnują z pracy z uwagi na konieczność sprawowania całodobowej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Co do zasady świadczenie pielęgnacyjne jest przeznaczone dla osób, które rezygnują z pracy z uwagi na konieczność sprawowania całodobowej opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.źródło: ShutterStock

Pomoc finansową za zajmowanie się niepełnosprawnym dzieckiem otrzymają tylko renciści. Osobom z emeryturą nie będzie przysługiwać.

Pomoc dla rodzin

Pomoc dla rodzin

źródło: DGP

Najpóźniej 8 lipca w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 26 czerwca 2019 r. (sygn. akt SK 2/17) w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego. Ta data jest o tyle istotna, że od tego dnia zacznie biegnąć termin sześciu miesięcy, po których upłynięciu zacznie on obowiązywać. O ile więc orzeczenie nie ukaże się wcześniej, to najpóźniej od 9 stycznia 2020 r. osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy będą mogły wnioskować o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego (na razie nie wiadomo, jaki będzie to koszt dla budżetu państwa). Jednak zdaniem ekspertów ten wyrok powinien być przyczynkiem do przeprowadzenia nowelizacji przepisów, która w szerszym zakresie zniesie ograniczenia w dostępie do wsparcia.

Potrzebna nowelizacja


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane