statystyki

Przedsiębiorcy chcą powiązać składki do ZUS z dochodem

autor: Paulina Szewioła02.07.2019, 17:00
Oddział ZUS

Oddział ZUSźródło: ShutterStock

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) uważa, że ryczałtowy system opłacania składek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej jest niesprawiedliwy i wymaga naprawy. Postuluje powiązanie ich z dochodem płatników. To reakcja na prognozowaną na przyszły rok niemal 10-proc. podwyżkę składek na ubezpieczenia społeczne płaconych przez przedsiębiorców.

FPP wraz z Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) proponują systemową reformę ubezpieczeń społecznych, która ma uporządkować ten obszar oraz wyeliminować jego mankamenty, takie jak nieproporcjonalne obciążenia i wątpliwości interpretacyjne dotyczące zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego.

Propozycja FPP i CALPE zakłada powiązanie podstawy wymiaru składek na ZUS przedsiębiorców z podstawą opodatkowania. Taki system byłby prostszy (brak konieczności dokonywania odrębnych rozliczeń na potrzeby ZUS i urzędu skarbowego) i bardziej elastyczny od obecnego. Zaproponowane rozwiązanie wiąże wysokość obciążeń na ZUS z możliwościami finansowymi przedsiębiorców.

Zdaniem FPP skuteczna naprawa systemu ubezpieczeń społecznych nie będzie możliwa bez zmian również w obszarze zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego. Komplikują one bowiem prowadzenie działalności gospodarczej. Powód? Zbiegi istniejące w przeszłości bywają kwestionowane przez organy kontrolne, co powoduje powstanie zaległości składkowych nawet za kilka lat wstecz. FPP uważa, że wprowadzenie ich propozycji nie uda się bez ograniczenia możliwości wykorzystywania zbiegów tytułów do ubezpieczenia społecznego w celu ucieczki od oskładkowania.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Przedsiębiorca(2019-07-02 18:32) Zgłoś naruszenie 31

    Przede wszystkim nie może być tak, że osoby prowadzące działalność gospodarczą w mikroskali (dochody roczne 10-30tyś zł), będą dyktowały warunki normalnie prosperującym przedsiębiorcom. Ktoś kto prowadzi np. punkt usługowy i ma 100.000 zł przychodu oraz np. 25.000 zł kosztów nie może płacić większego ZUSu niż obecnie, bo już ten obecny stanowi dla niego duże obciążenie. Jest przy tym w miarę normalnie prosperującym przedsiębiorcą. Nie potrafisz jako przedsiębiorca zarobić 2-3 minimalnych krajowych netto - idź do pracy a nie prowadź pseudo firmę!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane