statystyki

Sejm sprawdzi zatrudnienie w PIP

autor: Łukasz Guza02.07.2019, 07:13; Aktualizacja: 02.07.2019, 07:15
Nieprawidłowościami dotyczącymi polityki kadrowej, o których donosiła DGP, zainteresowała się też sama komisja ds. kontroli państwowej.

Nieprawidłowościami dotyczącymi polityki kadrowej, o których donosiła DGP, zainteresowała się też sama komisja ds. kontroli państwowej.źródło: ShutterStock

NIK zakwestionowała sposób, w jaki zorganizowano przyspieszoną aplikację na inspektora pracy. Posłowie proszą PIP o wyjaśnienia w sprawie polityki kadrowej.

Dziś odbędzie się posiedzenie Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP, która nadzoruje działalność Państwowej Inspekcji Pracy. Wszystko wskazuje, że w jej trakcie poruszony zostanie temat wątpliwych praktyk kadrowych stosowanych w inspekcji. W ubiegłym tygodniu DGP opisała m.in. przypadki zatrudnienia w centrali PIP osób, które prowadzą aktywną działalność polityczną, oraz szybkich awansów pracowników, którzy niedawno zostali zatrudnieni i pochodzą z Podkarpacia, czyli rodzimego regionu Wiesława Łyszczka, głównego inspektora pracy („PIP – Praca i Przyjaciele”, DGP nr 120/2019). Niektóre z tych wątków już teraz mają dalsze konsekwencje. Chodzi np. o ubiegłoroczny, zaoczny kurs na inspektora pracy dla wybranych pracowników inspekcji. Na ostatnim posiedzeniu sejmowej komisji ds. kontroli państwowej opinię w tej sprawie przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli, która zbadała procedurę przeprowadzenia kursu.

– Stwierdziliśmy, że złe umocowanie prawne zarządzenia głównego inspektora pracy (GIP) w tej sprawie nie pozwalało na przeprowadzenie aplikacji w sposób, w jaki została zrealizowana. Tę kwestię należało uregulować innymi przepisami, z czym zgodził się główny inspektor i będzie to regulował w przyszłości – tłumaczył Jacek Szczerbiński, p.o. dyrektora departamentu pracy, spraw społecznych i rodziny NIK.

Nieprawidłowościami dotyczącymi polityki kadrowej, o których donosiła DGP, zainteresowała się też sama komisja ds. kontroli państwowej.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • ULa(2019-07-04 14:28) Zgłoś naruszenie 30

  Wczoraj na Komisji Finansów Publicznych na pytanie posłanki A. Muchy Główny Inspektor Pracy potwierdził, że Jego zięć zatrudniony jest w OIP w Rzeszowie.

  Odpowiedz
 • Lidka(2019-07-02 08:25) Zgłoś naruszenie 21

  Mam kwalifikacje, ale nawet nie myśle o aplikowaniu do instytucji państwowych, nie mam znajomosci, tam jest zwykle kolesiostwo, wszyscy moi znajomi, którzy pracują w państwowych instytucjach lub firmach dostali prace po znajomosci, nikt z konkursu, wiec po co zawracać sobie głowę

  Odpowiedz
 • HR officer NY(2019-07-03 01:15) Zgłoś naruszenie 11

  Polityka kadrowa tego urzędu jest żałosna. Moja sąsiadka była przez wiele lat prawnikiem w PIP. Potem podobno przymusili ich do zrobienia kursów inspektorskich, bo jakiś minister uznał, że prawników już nie potrzeba w tej inspekcji. Dla niej kurs to cały rok, mimo, że jeśli idzie o prawo pracy, to wiedziała na ten temat wszystko o co się pytałam, kiedy było mi potrzebne. Pomagała mi w zagwozdkach kadrowych. Natomiast tu czytam, że jakimś pociotkom zrobiono kurs w 3 miesiące. Żeby było jeszcze dziwniej, sąsiadka wyżalała się, że po tylu latach pracy, po ukońćzeniu dodatkowo tego kursu inspektorskiego, wylądowała na najniższym stanowisku najmłodszego inspektora z wynagrodzeniem takim, jakie daje się ludziom przyjmowanym zupełnie bez przygotowania zawodowego. A ci z tego kursu pociotkowego, od razu na wysokie stołki poszli. Czyli ona po tylu latach pracy, nie ma nic z tego, że pracowała dla takiej instytucji państwowej. Nie dziwie się, że jeśli po tylu latach pracy, macierzysta firma potraktowała ją w ten sposób, jak osobę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane