statystyki

500 plus już nie zmniejsza biedy. Oto dane GUS

autor: Marek Chądzyński01.07.2019, 08:13; Aktualizacja: 01.07.2019, 08:19
GUS zwraca uwagę, że zasięg ubóstwa zwiększył się w sytuacji, gdy przeciętne dochody w gospodarstwach domowych rosły, choć jednocześnie były coraz bardziej zróżnicowane, co pokazywały niektóre wskaźniki.

GUS zwraca uwagę, że zasięg ubóstwa zwiększył się w sytuacji, gdy przeciętne dochody w gospodarstwach domowych rosły, choć jednocześnie były coraz bardziej zróżnicowane, co pokazywały niektóre wskaźniki.źródło: ShutterStock

Mimo bardzo dobrej koniunktury gospodarczej zwiększają się obszary niedostatku. Również tego skrajnego, zagrażającego zdrowiu i życiu.

Główny Urząd Statystyczny liczy ubóstwo na trzy sposoby. Jest więc ustawowe, czyli takie, gdzie progiem jest wielkość dochodów uprawniająca do pobierania pomocy społecznej. W 2018 r. osób, które nabyły takie prawa, przybyło nieznacznie, grupa zwiększyła się z 10,7 proc. do 10,9 proc. Jest też ubóstwo relatywne. Mierzymy je, biorąc jako granicę połowę przeciętnych wydatków w gospodarstwach domowych. Każdy, kto wydaje mniej, jest klasyfikowany jako ubogi. Odsetek takich osób wzrósł w ubiegłym roku do 14,2 proc. z 13,4 proc. rok wcześniej. GUS szacuje też tzw. ubóstwo skrajne, dla którego punktem odniesienia jest minimum egzystencji obliczane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych (IPiSS). To pula pieniędzy, jaką trzeba dysponować, by przeżyć, jak to definiuje GUS: „konsumpcja poniżej tego poziomu utrudnia przeżycie i stanowi zagrożenie dla psychofizycznego rozwoju człowieka”. W 2018 r., w zależności od typu gospodarstwa domowego, minimum egzystencji wynosiło od ok. 480 zł do nieco ponad 591 zł. Odsetek osób, które żyły poniżej tego minimum, wynosił 5,4 proc. i był aż o 1 pkt proc. większy niż w 2017 r.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (13)

  • światły katolik(2019-07-01 12:16) Zgłoś naruszenie 1712

    Nie dawajcie 500+ pijakom, palaczom i innym nierobom patologicznym. Tylko porządni ludzie bez nałogów powinni dostawać pieniądze od Państwa!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Cyberpunk 1987(2019-07-01 14:49) Zgłoś naruszenie 173

    "Tylko porządni ludzie bez nałogów powinni dostawać pieniądze od Państwa!" Zgadzam się - ludzie bez nałogów. Ale zaraz przecież dziś wszystko jest klasyfikowane jako nałóg (korzystanie z komputera, telefonu czy telewizji itp.). Czyli nikt nie powinien dostawać pieniędzy od państwa. Tym bardziej się zgadzam. Do roboty nieroby, a nie ręce wyciągać po cudze.

    Odpowiedz
  • Misio.,,,,....,,,,..........(2019-07-01 23:26) Zgłoś naruszenie 111

    Jest spora grupa ludzi , którzy nie mają dzieci . Oni nie dostaną 500+ , jak nie będą mieli pracy z powodu choroby lub dyskryminacji wiekowej , to tylko sznura i na góra. Nie są rozwojowi więc nie są grupą zainteresowania PiS.

    Odpowiedz
  • dorothy(2019-07-01 15:46) Zgłoś naruszenie 93

    Jak to możliwe???Jarosłąw!!!! Obiecałeś!!!!!

    Odpowiedz
  • putto(2019-07-01 19:39) Zgłoś naruszenie 72

    PISowcy piszą że powstrzymali biedę wśród dzieci a co z ich rodzicami nie są biedni? rodzice bogaci a dzieci biedne i PIS zlikwidował biedę dzieci, większej głupoty już się nie da pisać a może dzieci teraz bogate a rodzice biedni

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • żebraczki wiejskie(2019-07-02 10:04) Zgłoś naruszenie 50

    Kobiety, 45+, tereny wiejskie, ale nie rolniczki. Rodzice pod opieką, żadnych możliwości pracy. Pozdrawiamy kochanych rządzących. Niech 500+ będzie z wami. My na was nie głosujemy.

    Odpowiedz
  • Dorota(2019-07-02 08:28) Zgłoś naruszenie 41

    Moi znajomi zarabiają po 20 tys miesięcznie, tez dostają 500 plus, w ich przypadku te 500 zł nie zmienia nic, nie sorki kumpela kupuje teraz drogi krem do twarzy, bo już ma prawie 50 lat i dzieci już nie planuje z oczywistych względów, w jej przypadku ani to bieda ani program nie zachodzi do rozrodu

    Odpowiedz
  • Xxx(2019-07-04 18:56) Zgłoś naruszenie 40

    Fakt jest taki ze 500 + jest nakierowane dla rodzin patologicznych. Ludzie, ktorzy cos w życiu próbują osiągnąć nic od Państwa nie dostaja. Tak na prawde ludzie zachwycają sie tym ze Panstwo ich okrada. Bo gdyby nie podatnicy to politycy nie mieliby co rozdawac. Najlepiej jakby oni nic nie dawali ale tez nie zabierali.

    Odpowiedz
  • md(2019-07-02 04:28) Zgłoś naruszenie 24

    Czyli bez 500+ będzie lepiej? Jak władzę obejmą platfonsy, to zrobią 500- i będzie jeszcze lepiej... dla kolesiów.

    Odpowiedz