- W OFE mieliśmy środki o charakterze publicznym, w PPK mamy środki o charakterze prywatnym. Będą pochodzić z naszego wynagrodzenia netto; zasili je też pracodawca oraz państwo - mówi Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego, doradca prezydenta Pracodawców RP.

Antoni Kolek przekonuje, że ten sposób oszczędzania będzie bardziej korzystny od innych narzędzi obecnie istniejących na rynku, bo PPK będzie dość tanim produktem. Interesująca dla pracownika może być też możliwość skorzystania ze zgromadzonych składek przed 60. rokiem życia. Opcja ta będzie jendak możliwa tylko w określonych przypadkach, gdy pracownik pobrane pieniądze zechce przeznaczyć na cele mieszkaniowe lub wykorzystać w razie poważnej choroby.

Antoni Kolek przypomina też, że na każdym etapie oszczędzania, pracownik może się wycofać z PPK i zabrać swoje pieniądze.

Czy zostaną one opodatkowane, czy pracownik ma wpływ na wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzać jego funduszami, co się stanie jeśli zmieni pracodawcę i przede wszystkim, czy te środki będą bezpieczne - więcej w materiale wideo.