Kilka dni temu pojawił się dokument MSWiA dotyczący kierunków polityki migracyjnej państwa. "Lepiej byłoby dla nas, gdyby taki materiał powstał w resorcie gospodarczym, bo on byłby bardziej nacechowany elementami związanymi z pracodawcami i rynkiem" - mówi Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawcy RP.

Dokument określający kierunki polityki migracyjnej państwa ma stanowić odpowiedź m.in. na potrzeby polityki gospodarczej w zakresie pozyskiwania pracowników cudzoziemskich o odpowiednich kompetencjach dla uzupełniania zasobów ludzkich na rynku pracy, wynikających z trendów demograficznych.

- Mam wrażenie, że ten materiał MSWiA będzie bardzo mocno osadzony w obszarze bezpieczeństwa i tych elementów, które jakoś mogą wpłynąć na negatywne postrzeganie imigrantów. Wspomniałem o tym, że dobrze byłoby, gdyby ten dokument powstał w resorcie gospodarczym, bo on byłby nacechowany elementami ułatwiającymi pracodawcom uzupełnienie luki, która powstanie na rynku pracy - powiedział Arkadiusz Pączka.