statystyki

Protest skończył się na dobre. Polacy należą do najrzadziej strajkujących narodów w Europie

autor: Łukasz Guza28.06.2019, 08:33; Aktualizacja: 28.06.2019, 09:54
Pojawiające się w ostatnich dniach zapowiedzi wznowienia strajku nauczycieli nie wywołują już dużych emocji.

Pojawiające się w ostatnich dniach zapowiedzi wznowienia strajku nauczycieli nie wywołują już dużych emocji.źródło: ShutterStock

Klasyczna forma protestu pracowniczego przestała być skuteczna. W dużej mierze winę za to ponoszą związki zawodowe i sami pracownicy.

P ojawiające się w ostatnich dniach zapowiedzi wznowienia strajku nauczycieli nie wywołują już dużych emocji. Gdy dwa miesiące temu Sławomir Broniarz, szef ZNP, ogłosił przerwanie protestów, miliony Polaków (w tym autor tego artykułu) zadawały sobie pytanie: jak to? Przecież byli tacy zdeterminowani, pokazywali te paski z niskimi płacami, mówiąc „albo teraz coś się zmieni, albo nigdy”. Rząd przetrzymał ich niecałe trzy tygodnie i to wystarczyło, aby zrezygnowali? Wtedy w milionach głów pojawiła się zapewne refleksja: to strajkowanie nie ma sensu. I w dużej mierze nie był to mylny wniosek. Strajk jako forma wymuszenia poprawy warunków pracy staje się coraz mniej efektywny i popularny. Przyczyn jest wiele – pojawiają się nowe formy świadczenia pracy (samozatrudnienie, telepraca, praca mobilna), które nie sprzyjają zbiorowym protestom, a jednocześnie zmniejsza się przynależność do związków zawodowych, rozdrobionych i upolitycznionych (a bez nich formalny strajk nie może się odbyć). Pracodawca, w tym przede wszystkim państwo, coraz łatwiej może neutralizować czy wręcz ignorować protesty albo przedstawiać je opinii publicznej w złym świetle.

Aż 1 na 6 młodych osób w UE ani nie pracuje, ani się nie uczy>>>

– Paliwo odbiera im też państwo opiekuńcze. Transfery socjalne zmniejszają różnice w dochodach, więc nie ma niezadowolenia społecznego, które jest tradycyjnie źródłem protestów. Zdeterminowani do strajkowania nie są nawet ci pracownicy, którzy zarabiają mało, np. zatrudnieni w sferze budżetowej – tłumaczy prof. Jerzy Wratny, wybitny ekspert prawa pracy.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (28)

  • Chudy byk(2019-06-28 09:26) Zgłoś naruszenie 272

    Po związku zawodowym Solidarność zostały już tylko przywileje dla zarządzających związkiem w zakładach. Zostały ubezwłasnowolnione przez rządzących i pracodawców.

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-06-28 10:00) Zgłoś naruszenie 262

    Miejsce strajku zajęło coś gorszego. ROZMIĘKANIE. Marskość. "Głosowanie nogami". Przewlekła niewydolność. Strajk pracowników Sądów się nie udał. Skutek? Wakaty. Niemożliwe do usunięcia. I drenaż kadry (osoby przychodzące mają niższy poziom "kompetencji maksymalnej" niż odchodzące - nigdy nie będą w stanie pracować tak dobrze, jak ci, co odeszli). Strajk Policji - umiarkowany sukces. Niepełny. Nie poprawił stanu służby. Strajk nauczycieli - zignorowany. Skutek? Będzie powoli gniło. Tak jak gniło dotąd. Może nawet gnicie przyspieszy.

    Odpowiedz
  • prawnik(2019-06-28 10:04) Zgłoś naruszenie 161

    Strajk jest także formą ratowania dobra wspólnego (zakładu, branży) - przez tych którzy chcą tam pracować. Którzy chcą zmienić TO miejsce na lepsze. Zamiast z niego uciec. Niepowodzenie strajków oznacza także niepowodzenie walki o wspólne. I zmienia się w GNICIE. Strajkujący się utożsamia ze swoją pracą. Dlatego strajkuje. Załamanie istoty strajków oznacza też załamanie utożsamienia. Wtedy jako motywatory pozostają tylko: "przyzwyczajenie" i "płaca". Żaden z tych motywatorów nie sprawia, by pracownikowi chciało się walczyć o ulepszenie swego miejsca pracy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-06-28 10:07) Zgłoś naruszenie 153

    Jest to niewatpliwie wina Solidarnosci....Skoro nawet wstecznie działajaca od samego narodzenia nielegalnie wprowadzona Ustawa o Emeryturach POmostowych jest POwazana to co tu ten kraj znaczy?:wstecznie działającej Ustawie POmostowej okradającej wstecznie z emerytur osoby zatrudnione za komuny w najPOdlejszych warunkach pracy z wieku emerytalnego i jak PO z pomocą Wykształciuchów z TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości niezgodnie z Konstytucją -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) 0....Sąd rozpatrzy odwołanie dopiero jak pracownik sie zwolni . Kogo stać na zwolnienie 5 lat przed wiekiem 65 lat ? .........1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść młodszych ale dlużej w warunkach szkodliwych tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych kiedyś uznawanych a niewykazanych obecnie na nowych listach) aż 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. . ...........2,....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach -na rok wstecznie wyznaczoną date i 33 lata na 2008r..a Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) …...Wczoraj otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lac(2019-06-28 10:01) Zgłoś naruszenie 159

    Pozostają wybory. Jeśli wszyscy nauczyciele, ich rodziny, ludzie ciężko pracujący i inni się zmobilizują oraz pójdą głosować, to władza upadnie. Samych singli zagrożonych bykowym jest 3 mln. Mamy wybór i tym wyborem nie musi być PiS, PSL, czy PO. Pojdzmy do wyborów!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jerzy(2019-06-28 10:44) Zgłoś naruszenie 154

    Solidarność dziś jest czymś przeciwnym do idei która przyświecała jej powstaniu. Jest narzędziem służącym rozbijaniu niewygodnych władzy grup społecznych. W przeszłości "solidarność" walczyła z władzą, dziś klepią się po plecach sprzedając ideały za srebrniki...

    Odpowiedz
  • fgfgf(2019-06-28 09:28) Zgłoś naruszenie 136

    i tak rząd ma nas daleko w d....... Niepełnosprawni strajkowali i co dostali, kopa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Keraj(2019-06-28 11:22) Zgłoś naruszenie 117

    Kto dzisiaj stanie na czele takiego protestu? Młoda dziewczyna protestuje pod Sejmem w słusznej sprawie i co? Fala hejtu powala na kolana. A protest niepełnosprawnych? Nie nauczyliśmy się żyć w państwie demokratycznym a już nam ten przywilej pisowcy zabrali.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zgroza(2019-06-28 11:46) Zgłoś naruszenie 101

    codziennie przeklinam solidaruchów z lat 80 bo zostawili ludzi pracy samym sobie, owszem jak jest duży zakład np. górnicy to strajkują i ci przy korycie dbają o nich, a w pozostałych małych zakładach gdzie nie ma związków pracownicy klepią biedę

    Odpowiedz
  • AL(2019-06-28 11:11) Zgłoś naruszenie 102

    związkowcy za strajk mają zapłacone , w odróżnieniu od strajkujących pracowników , nie wypracowano sposobu tworzenia funduszu strajkowego , inicjatorzy strajku nie do końca kierują się interesami pracowników , jak było np podczas strajku nauczycieli , brakuje rzetelnych analiz ekonomicznych postulatów strajkowych i co obserwujemy obecnie pracowników używa się do walki politycznej co w efekcie w perspektywie czasowej przyniesie opłakane skutki . Obecna formuła związków się już wyczerpała czas na zmiany w ustawie o związkach zawodowych i przemodelowanie postrzegania interesów pracowników i pracodawców

    Odpowiedz
  • mirek(2019-06-28 12:50) Zgłoś naruszenie 81

    W Polsce nie ma związków zawodowych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pracownik sprowadzony do roli Robala(2019-06-28 09:12) Zgłoś naruszenie 62

    Jak Robak może strajkować?

    Odpowiedz
  • ja(2019-06-28 16:18) Zgłoś naruszenie 60

    zwiazki zawodowe sa takie jak pracownicy w nich dzialajacy, przyslowie polak polakowi wilkiem niestety jest zawsze aktualne

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kobar(2019-06-28 18:58) Zgłoś naruszenie 50

    Znów nie mamy godności,wszystko drożeje ,władza ogranicza nasze prawa,a my co? Bierzmy przykład z Czechów,mały kraj,a nie ulega propagandzie,walczy o swoje

    Odpowiedz
  • Rybart(2019-06-28 14:51) Zgłoś naruszenie 30

    połowa Polaków nie chodzi na wybory... tak około... czyli kto przeciw lub za ma protestować

    Odpowiedz
  • dobrebopolskie(2019-06-28 15:39) Zgłoś naruszenie 31

    bo te + rozleniwiły część Polaków. Piwko i TVPIS to wystarczy do samospełnienia ludu .

    Odpowiedz
  • nina(2019-06-28 20:57) Zgłoś naruszenie 21

    dobre sobie ,,Protest skończył się na dobre. Polacy należą do najrzadziej strajkujących narodów w Europie" autor zapomniał że mamy demokrację i trzeba mieć pozwolenie na strajk i każdy udział w nielegalnym zgromadzeniu jest karany 5000tyś . mandatem

    Odpowiedz