Już nie kandydat, ale jeszcze nie pracownik. Co z danymi osobowymi w umowie o pracę?

28.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 28.06.2019, 07:08
Już nie kandydat, ale jeszcze nie pracownik. Co z danymi osobowymi w umowie o pracę?

Już nie kandydat, ale jeszcze nie pracownik. Co z danymi osobowymi w umowie o pracę?źródło: ShutterStock

We wzorze umowy o pracę opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajduje się pozycja „adres zamieszkania”. Pojawiła się jednak wątpliwość, czy pozycja ta faktycznie powinna się tam znaleźć, zważywszy na to, że daną tę z reguły podaje jeszcze kandydat do pracy (przed podpisaniem umowy), a nie pracownik?

Stanowisko MRPiPS z 29 maja 2019 r.

Katalog danych osobowych, których pracodawca żąda od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, został zawarty w art. 22 1 par. 1 kodeksu pracy, zaś od pracownika w § 3 tego artykułu. Z powołanego przepisu wynika zatem, iż adres zamieszkania jest daną osobową pobieraną od pracownika.

Należy wyjaśnić, iż wprawdzie pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy jest osoba już zatrudniona m.in. na podstawie umowy o pracę (art. 2 k.p.), to jednak osobę, co do której pracodawca podjął decyzję o jej zatrudnieniu (i poinformował ją o tym), a następnie przedsięwziął niezbędne czynności celem zawarcia umowy o pracę (tj. pobrał dane osobowe konieczne do wypełnienia umowy o pracę), trudno zakwalifikować jako kandydata. Dlatego też „adres zamieszkania” został umieszczony w katalogu danych osobowych pozyskiwanych od pracownika. Przetwarzanie tych danych ma bowiem na celu zatrudnienie pracownika (zawarcie umowy o pracę), nie zaś ubieganie się o zatrudnienie (udział w konkursie).

opinie ekspertów

Ministerstwo chyba samo ma problem, warto poczekać na UODO


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • rrr(2019-07-01 07:36) Zgłoś naruszenie 00

  RODO - czyli jak przy pomocy przepisów prawa wytworzyć więcej problemów niż rozwiązać.

  Odpowiedz
 • Lila(2019-06-29 21:09) Zgłoś naruszenie 00

  PROBLEMEM NIE SĄ TAM JAKIES DANE JAK ADRES ZAMIESZKANIA TYLKO TO ZE CZĘSTO TE DANE KTOŚ PODAJE DO DOKUMENTÓW PRZEZ TELEFON.A TAK NAPRAWDĘ NIE WIADOMO Z KIM ROZMAWIAMY.OSTATNIO KOORDYNATORKA AGENCJI PRACY PROSIŁA MNIE O TAKIE DANE.ODMÓWIŁAM I POPROSIŁAM O PRZYGOTOWANIE DOKUMENTÓW I NA BEZPOŚREDNIE SPOTKANIE.TO CO ZOBACZYŁAM NA TEJ SMIECIOWEJ UMOWIE -ZLECENIU TO BYŁ SZOK! !!!AGENCJA ZE SZCZECINA A ZATRUDNIA W WOJ MAZOWIECKIM!!!KARY PO 1000ZL ,1500ZL,3000ZL,5000 ZŁ! !!ZA TO ZE ZLECENIOBIORCA NIE PRZYJDZIE DO PRACY, ZAPALI PAPIEROSA,POZUCI PRACĘ, CZY NASTĄPI KRADZIEŻ. PARADOKSEM JEST TO ZE JEST TO SPILKA K9MANDYTOQA Z KAPITALEM NIEWIELKIM 50000 !!!!DO KTOREGO ODPOWIADA PRZED SĄDEM A KARY WYPISUJE W UMOWACH -ZLECENIACH PO 5000 ZŁ! !! ZA TO NIECH SIĘ INSTYTUCJE WEZMA BO TO GODZI W LUDZI PRACY I TRAKTUJĄ ICH AGENCJE JAKO TANICH NAJEMNIKÓW PRACY CZY POCIERAKÓW. OBYWATELI DRUGIEGO SORTU.A POLSKA NIECHLUBNIE NADAL PRZODUJE W ILOSCI TYCH UMÓW ŚMIECIOWYCH W UNII.A PRZECIEŻ NIEWOLNICTWO JUŻ DAWNO SIĘ SKONCZYLO W EUROPE???A MOŻE TRWA NADAL BO TE AGENCJE SĄ CZĘSTO ZACHODNIE I CAŁY KAPITAL Z WYZYSKU POLAKOW TRANSFERUJA ZA GRANICĘ. TO TRZEBA NATYCHMIAST UKRÓCIĆ! !!I ZLIKWIDOWAĆ UMOWY ZLECENIA SMIECIOWE BO TO JEST NIEGODNE TYCH CZASÓW I CZŁOWIEKA PRACY.

  Odpowiedz
 • Adres Śmietnik(2019-06-29 10:06) Zgłoś naruszenie 10

  Śmieciowe płace - więc niby gdzie śmieciowy ma mieszkać. Albo wynajeta nora albo nic.

  Odpowiedz
 • Janek(2019-06-28 09:10) Zgłoś naruszenie 20

  O ja piernicze, ale problemy. Pewnie UODO budzi się w nocy całe mokre i w drgawkach....

  Odpowiedz
 • Robakom nie wpisuje się adresu(2019-06-28 08:55) Zgłoś naruszenie 10

  Czy kandydat czy pracownik....pensja minimalna robala na start i kolejne 30 lat. Darujcie sobie te dywagacji

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane