statystyki

Już nie kandydat, ale jeszcze nie pracownik. Co z danymi osobowymi w umowie o pracę?

28.06.2019, 07:00; Aktualizacja: 28.06.2019, 07:08
Już nie kandydat, ale jeszcze nie pracownik. Co z danymi osobowymi w umowie o pracę?

Już nie kandydat, ale jeszcze nie pracownik. Co z danymi osobowymi w umowie o pracę?źródło: ShutterStock

We wzorze umowy o pracę opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajduje się pozycja „adres zamieszkania”. Pojawiła się jednak wątpliwość, czy pozycja ta faktycznie powinna się tam znaleźć, zważywszy na to, że daną tę z reguły podaje jeszcze kandydat do pracy (przed podpisaniem umowy), a nie pracownik?

Stanowisko MRPiPS z 29 maja 2019 r.

Katalog danych osobowych, których pracodawca żąda od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, został zawarty w art. 22 1 par. 1 kodeksu pracy, zaś od pracownika w § 3 tego artykułu. Z powołanego przepisu wynika zatem, iż adres zamieszkania jest daną osobową pobieraną od pracownika.

Należy wyjaśnić, iż wprawdzie pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy jest osoba już zatrudniona m.in. na podstawie umowy o pracę (art. 2 k.p.), to jednak osobę, co do której pracodawca podjął decyzję o jej zatrudnieniu (i poinformował ją o tym), a następnie przedsięwziął niezbędne czynności celem zawarcia umowy o pracę (tj. pobrał dane osobowe konieczne do wypełnienia umowy o pracę), trudno zakwalifikować jako kandydata. Dlatego też „adres zamieszkania” został umieszczony w katalogu danych osobowych pozyskiwanych od pracownika. Przetwarzanie tych danych ma bowiem na celu zatrudnienie pracownika (zawarcie umowy o pracę), nie zaś ubieganie się o zatrudnienie (udział w konkursie).

opinie ekspertów

Ministerstwo chyba samo ma problem, warto poczekać na UODO


Pozostało jeszcze 85% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (5)

 • Janek(2019-06-28 09:10) Zgłoś naruszenie 20

  O ja piernicze, ale problemy. Pewnie UODO budzi się w nocy całe mokre i w drgawkach....

  Odpowiedz
 • Robakom nie wpisuje się adresu(2019-06-28 08:55) Zgłoś naruszenie 10

  Czy kandydat czy pracownik....pensja minimalna robala na start i kolejne 30 lat. Darujcie sobie te dywagacji

  Odpowiedz
 • Adres Śmietnik(2019-06-29 10:06) Zgłoś naruszenie 10

  Śmieciowe płace - więc niby gdzie śmieciowy ma mieszkać. Albo wynajeta nora albo nic.

  Odpowiedz
 • rrr(2019-07-01 07:36) Zgłoś naruszenie 00

  RODO - czyli jak przy pomocy przepisów prawa wytworzyć więcej problemów niż rozwiązać.

  Odpowiedz
 • Lila(2019-06-29 21:09) Zgłoś naruszenie 00

  PROBLEMEM NIE SĄ TAM JAKIES DANE JAK ADRES ZAMIESZKANIA TYLKO TO ZE CZĘSTO TE DANE KTOŚ PODAJE DO DOKUMENTÓW PRZEZ TELEFON.A TAK NAPRAWDĘ NIE WIADOMO Z KIM ROZMAWIAMY.OSTATNIO KOORDYNATORKA AGENCJI PRACY PROSIŁA MNIE O TAKIE DANE.ODMÓWIŁAM I POPROSIŁAM O PRZYGOTOWANIE DOKUMENTÓW I NA BEZPOŚREDNIE SPOTKANIE.TO CO ZOBACZYŁAM NA TEJ SMIECIOWEJ UMOWIE -ZLECENIU TO BYŁ SZOK! !!!AGENCJA ZE SZCZECINA A ZATRUDNIA W WOJ MAZOWIECKIM!!!KARY PO 1000ZL ,1500ZL,3000ZL,5000 ZŁ! !!ZA TO ZE ZLECENIOBIORCA NIE PRZYJDZIE DO PRACY, ZAPALI PAPIEROSA,POZUCI PRACĘ, CZY NASTĄPI KRADZIEŻ. PARADOKSEM JEST TO ZE JEST TO SPILKA K9MANDYTOQA Z KAPITALEM NIEWIELKIM 50000 !!!!DO KTOREGO ODPOWIADA PRZED SĄDEM A KARY WYPISUJE W UMOWACH -ZLECENIACH PO 5000 ZŁ! !! ZA TO NIECH SIĘ INSTYTUCJE WEZMA BO TO GODZI W LUDZI PRACY I TRAKTUJĄ ICH AGENCJE JAKO TANICH NAJEMNIKÓW PRACY CZY POCIERAKÓW. OBYWATELI DRUGIEGO SORTU.A POLSKA NIECHLUBNIE NADAL PRZODUJE W ILOSCI TYCH UMÓW ŚMIECIOWYCH W UNII.A PRZECIEŻ NIEWOLNICTWO JUŻ DAWNO SIĘ SKONCZYLO W EUROPE???A MOŻE TRWA NADAL BO TE AGENCJE SĄ CZĘSTO ZACHODNIE I CAŁY KAPITAL Z WYZYSKU POLAKOW TRANSFERUJA ZA GRANICĘ. TO TRZEBA NATYCHMIAST UKRÓCIĆ! !!I ZLIKWIDOWAĆ UMOWY ZLECENIA SMIECIOWE BO TO JEST NIEGODNE TYCH CZASÓW I CZŁOWIEKA PRACY.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane