statystyki

Niektóre błędy zleceniodawca może i powinien naprawić w ZUS

autor: Ewelina Pietrzak-Wojnicz27.06.2019, 11:14; Aktualizacja: 27.06.2019, 11:23
Absolwent studiów nabywa prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeśli został zarejestrowany do ubezpieczeń w ciągu 90 dni od zakończenia studiów.

Absolwent studiów nabywa prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeśli został zarejestrowany do ubezpieczeń w ciągu 90 dni od zakończenia studiów.źródło: ShutterStock

Chodzi o sytuację, gdy płatnik przez pomyłkę zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego z nieprawidłową datą, co mogło spowodować pozbawienie go prawa do zasiłku. Taką osobę trzeba wtedy wyrejestrować, a następnie ponownie zarejestrować.

Błąd zleceniodawcy – płatnika może czasami zaważyć na uprawnieniach zleceniobiorcy – ubezpieczonego. Jeżeli płatnik nie zarejestrował go prawidłowo do ubezpieczeń, to w pewnych przypadkach będzie oznaczało, że nie otrzyma zasiłku chorobowego. Czy taki błąd można naprawić? W niektórych przypadkach, jak twierdzi ZUS w jednej ze spraw prowadzonych przez naszą kancelarię, będzie to możliwe.

Przerwanie studiów to nie zakończenie

Spółka współpracowała na podstawie umów-zleceń ze studentem. W związku z przerwaniem studiów zleceniobiorca poinformował spółkę, że nie będzie miał już statusu studenta. W obecnym stanie prawnym obliguje to zleceniodawcę do zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy-zlecenia i odprowadzanie od niej składek na ubezpieczenia społeczne. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie ma innego tytułu ubezpieczenia (jak w przypadku rzeczonego studenta), jest bezrobotnym lub np. osobą zatrudnioną w innej firmie na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę wynoszące w 2019 r. 2250 zł brutto.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane