statystyki

Niektóre błędy zleceniodawca może i powinien naprawić w ZUS

autor: Ewelina Pietrzak-Wojnicz27.06.2019, 11:14; Aktualizacja: 27.06.2019, 11:23
Absolwent studiów nabywa prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeśli został zarejestrowany do ubezpieczeń w ciągu 90 dni od zakończenia studiów.

Absolwent studiów nabywa prawa do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, jeśli został zarejestrowany do ubezpieczeń w ciągu 90 dni od zakończenia studiów.źródło: ShutterStock

Chodzi o sytuację, gdy płatnik przez pomyłkę zgłosił zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego z nieprawidłową datą, co mogło spowodować pozbawienie go prawa do zasiłku. Taką osobę trzeba wtedy wyrejestrować, a następnie ponownie zarejestrować.

Błąd zleceniodawcy – płatnika może czasami zaważyć na uprawnieniach zleceniobiorcy – ubezpieczonego. Jeżeli płatnik nie zarejestrował go prawidłowo do ubezpieczeń, to w pewnych przypadkach będzie oznaczało, że nie otrzyma zasiłku chorobowego. Czy taki błąd można naprawić? W niektórych przypadkach, jak twierdzi ZUS w jednej ze spraw prowadzonych przez naszą kancelarię, będzie to możliwe.

Przerwanie studiów to nie zakończenie

Spółka współpracowała na podstawie umów-zleceń ze studentem. W związku z przerwaniem studiów zleceniobiorca poinformował spółkę, że nie będzie miał już statusu studenta. W obecnym stanie prawnym obliguje to zleceniodawcę do zgłoszenia takiej osoby do ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy-zlecenia i odprowadzanie od niej składek na ubezpieczenia społeczne. Dzieje się tak w sytuacji, gdy zleceniobiorca nie ma innego tytułu ubezpieczenia (jak w przypadku rzeczonego studenta), jest bezrobotnym lub np. osobą zatrudnioną w innej firmie na podstawie umowy o pracę lub umowy-zlecenia z wynagrodzeniem niższym niż minimalne wynagrodzenie za pracę wynoszące w 2019 r. 2250 zł brutto.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane