statystyki

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp oraz karta szkolenia wstępnego bez pieczątki pracodawcy

autor: Łukasz Guza27.06.2019, 20:00
dokumenty urząd

dokumenty urządźródło: ShutterStock

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp oraz karta szkolenia wstępnego nie będą musiały być opatrzone pieczęcią pracodawcy. Tak wynika z rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 29 maja 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. poz. 1099). Jutro wejdzie ono w życie. Taka sama zmiana dotyczy też dokumentu potwierdzającego wypadek przy pracy, sporządzanego na potrzeby GUS (karta Z-KW). 29 czerwca 2019 r. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz.U. poz. 1106).

Rezygnacja z omawianego wymogu wynika z wcześniejszych decyzji rządu. 28 czerwca 2018 r. Rada Ministrów przyjęła „Informację dotyczącą deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”, przygotowaną przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Od tego momentu poszczególne resorty mają rok na usunięcie obowiązku używania pieczęci (w odniesieniu do dokumentów wymienionych w załączniku do informacji). W związku z tym wspomniane rozporządzenia określają nowe wzory kart szkolenia wstępnego, zaświadczeń o ukończeniu konkretnego kursu oraz statystycznej karty wypadku przy pracy. W rubrykach, w których przewidziane było zamieszczenie pieczęci, pozostaną jedynie albo same oznaczenia pracodawcy, albo miejsca na podpis upoważnionych osób. Dotychczasowe wzory mogą być jeszcze stosowane, ale tylko do końca 2019 r.

W przypadku pierwszego z omawianych rozporządzeń (w sprawie szkoleń bhp) nowe przepisy dostosowują też te regulacje do ostatnich zmian ustawowych. Będzie ono jednoznacznie wskazywać, że zwolnieni ze szkolenia okresowego są tylko pracownicy administracyjno-biurowi, jeśli rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Takie rozwiązanie wprowadziła ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. poz. 2244). Pozostali pracownicy z tej grupy zawodowej nadal muszą zaliczać okresowe kursy. Obecnie par. 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia jest w tej kwestii niejednoznaczny (może sugerować, że do grupy pracowników administracyjno-biurowych można zaliczać też np. nauczycieli i zatrudnionych w podmiotach leczniczych). Dlatego konieczna była modyfikacja rozporządzenia.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • j.(2019-06-27 20:14) Zgłoś naruszenie 70

  Kpiny????... Rezygnacja z jakiejś pieczątki to ma być przejaw "deregulacji"??? Od lat obserwuję ciekawe zjawisko, że kolejne rządy bardzo głośno krzyczą o różnych "deregulacjach", z których część jest pozornych, część nieistotnych, a część dotyczy tylko bardzo wąskiego grona przedsiębiorców, podczas, gdy raz po raz bez rozgłosu wprowadzane są kolejne nowe uciążliwe obowiązki biurokratyczne i długo by trzeba wymieniać przykłady. Rezygnacja z pieczątki, jako przejaw deregulacji.... Hm… No... pogratulować poczucia humoru...

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-06-28 10:18) Zgłoś naruszenie 50

  otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

  Odpowiedz
 • Rolf(2019-06-30 08:01) Zgłoś naruszenie 20

  Koejne rozporządzenie napisane przez dyletantów. Pieczątka była po to, żeby nie musiał się starannie podpisywać pod każdym dokumentem. Z pieczątką podpis mógł być mniej czytelny. Teraz będą musieli skrobać imię i nazwisko czytelnie. Pieczęć pracodawcy eliminowała możliwości lieterówek związanych z pisemem ręcznym i literówek związanych z odczytywaniem pisma ręcznego. Głvpota tej regulacji jest przerażająca. Niczego nie zmienia, tylko generuje błędy na pryszłość.

  Odpowiedz
 • uess(2019-06-30 10:59) Zgłoś naruszenie 20

  Bycie prawodawcą w tym kraju ratuje życie ludziom którzy nie byliby sami w stanie funkcjonować. Natomiast przepisy, które tworzą, są odzwierciedleniem ich niedomogów intelektualnych. Oto mamy regulacje, która mówi i braku konieczności ponownych szkoleń dla pracowników z grupy gryzipiórków "dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka". No tak sekretarka dyrektora w Hucie ma zapewne pracę znacznie niebezpieczniejszą niż sekretarka w biurze rachunkowym. :)))) Drugi problem to ustalanie tych kategorii ryzyka. Przepis niedorzeczny, niezrozumiały i szkodliwy.

  Odpowiedz
 • Bhpowiec(2019-07-03 15:12) Zgłoś naruszenie 02

  Przepisy z zakresu bhp są od lat praktycznie niezmienione. Obecnie następuje dostosowanie ich do wymogów unijnych, a przede wszystkim do przepisów dot. RODO. Dlatego w tej materii może dojść do pewnych niejasności. Warto w tym zakresie skonsultować sprawę z ekspertami, może np. za pomocą audytu? Ponieważ przestrzeganie przepisów bhp jest obowiązkiem każdego pracodawcy, a jakiekolwiek błędy w tym zakresie prowadzą do odpowiedzialności karnej. Polecam współpracę z SEKA S.A.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane