statystyki

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp oraz karta szkolenia wstępnego bez pieczątki pracodawcy

autor: Łukasz Guza27.06.2019, 20:00
dokumenty urząd

dokumenty urządźródło: ShutterStock

Zaświadczenie o ukończeniu szkolenia bhp oraz karta szkolenia wstępnego nie będą musiały być opatrzone pieczęcią pracodawcy. Tak wynika z rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 29 maja 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. poz. 1099). Jutro wejdzie ono w życie. Taka sama zmiana dotyczy też dokumentu potwierdzającego wypadek przy pracy, sporządzanego na potrzeby GUS (karta Z-KW). 29 czerwca 2019 r. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 4 czerwca 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (Dz.U. poz. 1106).

Rezygnacja z omawianego wymogu wynika z wcześniejszych decyzji rządu. 28 czerwca 2018 r. Rada Ministrów przyjęła „Informację dotyczącą deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców”, przygotowaną przez ministra przedsiębiorczości i technologii. Od tego momentu poszczególne resorty mają rok na usunięcie obowiązku używania pieczęci (w odniesieniu do dokumentów wymienionych w załączniku do informacji). W związku z tym wspomniane rozporządzenia określają nowe wzory kart szkolenia wstępnego, zaświadczeń o ukończeniu konkretnego kursu oraz statystycznej karty wypadku przy pracy. W rubrykach, w których przewidziane było zamieszczenie pieczęci, pozostaną jedynie albo same oznaczenia pracodawcy, albo miejsca na podpis upoważnionych osób. Dotychczasowe wzory mogą być jeszcze stosowane, ale tylko do końca 2019 r.

W przypadku pierwszego z omawianych rozporządzeń (w sprawie szkoleń bhp) nowe przepisy dostosowują też te regulacje do ostatnich zmian ustawowych. Będzie ono jednoznacznie wskazywać, że zwolnieni ze szkolenia okresowego są tylko pracownicy administracyjno-biurowi, jeśli rodzaj przeważającej działalności pracodawcy znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka (w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Takie rozwiązanie wprowadziła ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. poz. 2244). Pozostali pracownicy z tej grupy zawodowej nadal muszą zaliczać okresowe kursy. Obecnie par. 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia jest w tej kwestii niejednoznaczny (może sugerować, że do grupy pracowników administracyjno-biurowych można zaliczać też np. nauczycieli i zatrudnionych w podmiotach leczniczych). Dlatego konieczna była modyfikacja rozporządzenia.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (7)

 • j.(2019-06-27 20:14) Zgłoś naruszenie 70

  Kpiny????... Rezygnacja z jakiejś pieczątki to ma być przejaw "deregulacji"??? Od lat obserwuję ciekawe zjawisko, że kolejne rządy bardzo głośno krzyczą o różnych "deregulacjach", z których część jest pozornych, część nieistotnych, a część dotyczy tylko bardzo wąskiego grona przedsiębiorców, podczas, gdy raz po raz bez rozgłosu wprowadzane są kolejne nowe uciążliwe obowiązki biurokratyczne i długo by trzeba wymieniać przykłady. Rezygnacja z pieczątki, jako przejaw deregulacji.... Hm… No... pogratulować poczucia humoru...

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-06-28 10:18) Zgłoś naruszenie 50

  otrzymałem List z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Duda z wyjaśnieniem w sprawie:. "Kancelaria po raz kolejny zwraca mi uwagę że temat takich osób (emerytur stażowych ) to sprawa Rządu RP i jego Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej. Tak wiec wszyscy maja nas w d...dzie . Pisałem w nim.. .”Na osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się "„

  Odpowiedz
 • Rolf(2019-06-30 08:01) Zgłoś naruszenie 20

  Koejne rozporządzenie napisane przez dyletantów. Pieczątka była po to, żeby nie musiał się starannie podpisywać pod każdym dokumentem. Z pieczątką podpis mógł być mniej czytelny. Teraz będą musieli skrobać imię i nazwisko czytelnie. Pieczęć pracodawcy eliminowała możliwości lieterówek związanych z pisemem ręcznym i literówek związanych z odczytywaniem pisma ręcznego. Głvpota tej regulacji jest przerażająca. Niczego nie zmienia, tylko generuje błędy na pryszłość.

  Odpowiedz
 • uess(2019-06-30 10:59) Zgłoś naruszenie 20

  Bycie prawodawcą w tym kraju ratuje życie ludziom którzy nie byliby sami w stanie funkcjonować. Natomiast przepisy, które tworzą, są odzwierciedleniem ich niedomogów intelektualnych. Oto mamy regulacje, która mówi i braku konieczności ponownych szkoleń dla pracowników z grupy gryzipiórków "dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka". No tak sekretarka dyrektora w Hucie ma zapewne pracę znacznie niebezpieczniejszą niż sekretarka w biurze rachunkowym. :)))) Drugi problem to ustalanie tych kategorii ryzyka. Przepis niedorzeczny, niezrozumiały i szkodliwy.

  Odpowiedz
 • Bhpowiec(2019-07-03 15:12) Zgłoś naruszenie 02

  Przepisy z zakresu bhp są od lat praktycznie niezmienione. Obecnie następuje dostosowanie ich do wymogów unijnych, a przede wszystkim do przepisów dot. RODO. Dlatego w tej materii może dojść do pewnych niejasności. Warto w tym zakresie skonsultować sprawę z ekspertami, może np. za pomocą audytu? Ponieważ przestrzeganie przepisów bhp jest obowiązkiem każdego pracodawcy, a jakiekolwiek błędy w tym zakresie prowadzą do odpowiedzialności karnej. Polecam współpracę z SEKA S.A.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane