Rozszerzony program 500 plus na każde dziecko to kolejna wielka rewolucja w polityce społecznej w Polsce - powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Od 1 lipca program "Rodzina 500 plus" obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia, również pierwsze i jedyne w rodzinie. Od tego dnia możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.

Zdaniem minister Borys-Szopy, to "kolejna wielka rewolucja w polityce społecznej w Polsce", a 1 lipca to "bardzo ważna data dla polskich rodzin". "Wiemy, że rozszerzenie tego sztandarowego programu rządu Prawa i Sprawiedliwości było bardzo oczekiwane społecznie. Dzisiaj w końcu jest to możliwe" - podkreśliła minister.

Jak dodała, "robimy kolejny krok w kierunku tworzenia przyjaznej rodzinom polityki państwa - to najlepsza możliwa inwestycja".

"Gorąco zachęcam do składania wniosków o świadczenie online" - zaznaczyła minister rodziny. Przekonywała, że jest to "szybkie i wygodne rozwiązanie; nowy uproszczony wniosek liczy zaledwie dwie kartki i jest naprawdę prosty do wypełnienia".

"Drodzy rodzice, nie zwlekajcie – im szybciej zawnioskujecie o świadczenie, tym szybciej pieniądze trafią na wasze konta. Dotychczasowa realizacja programu przez samorządy wskazuje na to, że pierwsze świadczenia zostaną wypłacone już w lipcu" - powiedziała.

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki zainaugurował akcję informacyjną dotyczącą programu "Rodzina 500 plus" w rozszerzonej formule na pierwsze dziecko. Akcja ta - jak mówił premier - ma sprawić, by wszystkie rodziny mogły skorzystać z programu 500 plus na pierwsze dziecko od samego początku jego funkcjonowania.

Borys-Szopa wyjaśniła, że w ramach tej akcji "pracownicy urzędów wojewódzkich w każdej gminie czekają na wszystkich zainteresowanych z zestawem informacji i odpowiedziami na wszystkie możliwe pytania". Zachęciła jednocześnie do skorzystania z tej możliwości "w razie jakichkolwiek wątpliwości".

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Po zmianach w 2019 r. na program trzeba będzie przeznaczyć ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld zł.