statystyki

Starostowie apelują w sprawie pielęgniarek w domach pomocy

autor: Michalina Topolewska25.06.2019, 17:00
Nie wszystkie domy zatrudniają pielęgniarki na stałe (całodobowo, przez siedem dni w tygodniu), co znacznie ogranicza możliwość korzystania z profesjonalnej pomocy przez podopiecznych.

Nie wszystkie domy zatrudniają pielęgniarki na stałe (całodobowo, przez siedem dni w tygodniu), co znacznie ogranicza możliwość korzystania z profesjonalnej pomocy przez podopiecznych.źródło: ShutterStock

Konwenty powiatów z województwa pomorskiego i małopolskiego domagają się zmian w finansowaniu opieki pielęgniarskiej w domach pomocy społecznej (DPS).

W przyjętych stanowiskach tłumaczą, że status pielęgniarek zatrudnionych w takich placówkach jest inny niż tych, których pracodawcą jest podmiot leczniczy. Ich wynagrodzenia nie są finansowane z pieniędzy NFZ, przez co nie otrzymały podwyżek, które dostały ich koleżanki zatrudnione w placówkach medycznych. Nie otrzymują też dodatku za pracę w niedzielę i święta, a ich czas pracy wynosi 8 godzin, podczas gdy w ochronie zdrowia jest to 7 godzin i 35 minut. Jednocześnie zakres ich obowiązków i odpowiedzialności jest często większy. Dlatego też wykwalifikowana kadra rezygnuje z pracy w DPS. 


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane