statystyki

500+ za czerwiec będzie przyznane bez wydania decyzji

autor: Michalina Topolewska25.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:45
pieniądze

Poza zniesieniem kryterium dochodowego pozwalającego uzyskać 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie przewiduje ona też, że organ przyznający wsparcie nie będzie już wydawał decyzji.źródło: ShutterStock

W sprawach o świadczenia wychowawcze za okres przed 1 lipca br., które nie zostaną rozpatrzone do końca czerwca, mają zastosowanie nowe przepisy, wymagające formy decyzji administracyjnej tylko w przypadku ich odmowy.

O takim sposobie postępowania przypomina gminom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w podręczniku dotyczącym stosowania ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.) w związku z jej nowelizacją, która wejdzie w życie 1 lipca br.

Poza zniesieniem kryterium dochodowego pozwalającego uzyskać 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie przewiduje ona też, że organ przyznający wsparcie nie będzie już wydawał decyzji. Zamiast niej będzie wysyłał rodzicowi na e-mail informację o tym, że ma ustalone prawo do świadczenia. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, gdy okaże się, że 500+ nie przysługuje. Wtedy konieczne będzie wydanie decyzji.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Triari(2019-06-26 16:55) Zgłoś naruszenie 10

    Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań dla firm muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane