statystyki

500+ za czerwiec będzie przyznane bez wydania decyzji

autor: Michalina Topolewska25.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 25.06.2019, 07:45
pieniądze

Poza zniesieniem kryterium dochodowego pozwalającego uzyskać 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie przewiduje ona też, że organ przyznający wsparcie nie będzie już wydawał decyzji.źródło: ShutterStock

W sprawach o świadczenia wychowawcze za okres przed 1 lipca br., które nie zostaną rozpatrzone do końca czerwca, mają zastosowanie nowe przepisy, wymagające formy decyzji administracyjnej tylko w przypadku ich odmowy.

O takim sposobie postępowania przypomina gminom Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w podręczniku dotyczącym stosowania ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2134 ze zm.) w związku z jej nowelizacją, która wejdzie w życie 1 lipca br.

Poza zniesieniem kryterium dochodowego pozwalającego uzyskać 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie przewiduje ona też, że organ przyznający wsparcie nie będzie już wydawał decyzji. Zamiast niej będzie wysyłał rodzicowi na e-mail informację o tym, że ma ustalone prawo do świadczenia. Jedynym wyjątkiem od tej reguły będzie sytuacja, gdy okaże się, że 500+ nie przysługuje. Wtedy konieczne będzie wydanie decyzji.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Triari(2019-06-26 16:55) Zgłoś naruszenie 10

    Kwestie polityki socjalnej i rozwiązań dla firm muszą zostać przynajmniej zaczęte. Piątka to dobry start do wieloletniego planu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane