statystyki

Gdy płatność ma formę kompensaty, będzie ulga na PFRON

autor: Michalina Topolewska19.06.2019, 19:00; Aktualizacja: 24.06.2019, 15:59
– Pracodawca powinien też pamiętać, że jeżeli płatność za usługę wynosiła, np. 10 tys. zł, a kara wynosiła 500 zł, to ulga może być udzielona od należności wynoszącej 9,5 tys. zł – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.

– Pracodawca powinien też pamiętać, że jeżeli płatność za usługę wynosiła, np. 10 tys. zł, a kara wynosiła 500 zł, to ulga może być udzielona od należności wynoszącej 9,5 tys. zł – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.źródło: ShutterStock

Jeśli należność za opłatę jest niższa z powodu potrącenia z niej kary umownej, pracodawca udziela nabywcy usług obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Gdyby jednak po zakwestionowaniu kary klient dopłacił resztę pieniędzy już po terminie wynikającym z faktury, nie ma prawa do ulgi.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez PFRON na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Chodziło o przedsiębiorcę, który w umowie podpisanej z kontrahentem zgodził się na ponoszenie kar umownych w przypadkach, gdyby doszło do niewywiązania się z jakichś warunków kontraktu. Wzajemne rozliczenia mają formę kompensaty, polegającej na tym, że należność za usługę wskazaną na fakturze jest pomniejszona o wysokość kary.

Klient zapłacił w terminie fakturę, ale w wysłanej nocie księgowej wskazał na obciążenie karą umowną. Przedsiębiorca uważa jednak, że usługa została wykonana prawidłowo i wysłał do niego pismo wzywające do uregulowania pozostałej kwoty. Problem w tym, że nie wiadomo, ile potrwa wyjaśnianie sprawy. Pracodawca ma więc wątpliwości, jak ma w takich okolicznościach udzielić klientowi obniżenia we wpłacie, zwłaszcza gdyby po rozstrzygnięciu sporu zdecydował się dopłacić brakującą kwotę po terminie wynikającym z faktury. Jest to o tyle istotne, że jednym z warunków wystawienia przez pracodawcę druku INF-U z kwotą ulgi jest terminowa płatność całej kwoty znajdującej się na fakturze.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane