statystyki

Gdy płatność ma formę kompensaty, będzie ulga na PFRON

autor: Michalina Topolewska19.06.2019, 19:00; Aktualizacja: 24.06.2019, 15:59
– Pracodawca powinien też pamiętać, że jeżeli płatność za usługę wynosiła, np. 10 tys. zł, a kara wynosiła 500 zł, to ulga może być udzielona od należności wynoszącej 9,5 tys. zł – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.

– Pracodawca powinien też pamiętać, że jeżeli płatność za usługę wynosiła, np. 10 tys. zł, a kara wynosiła 500 zł, to ulga może być udzielona od należności wynoszącej 9,5 tys. zł – mówi Edyta Sieradzka, wiceprezes OBPON.org.źródło: ShutterStock

Jeśli należność za opłatę jest niższa z powodu potrącenia z niej kary umownej, pracodawca udziela nabywcy usług obniżenia we wpłacie na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Gdyby jednak po zakwestionowaniu kary klient dopłacił resztę pieniędzy już po terminie wynikającym z faktury, nie ma prawa do ulgi.

Tak wynika z odpowiedzi udzielonej przez PFRON na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Chodziło o przedsiębiorcę, który w umowie podpisanej z kontrahentem zgodził się na ponoszenie kar umownych w przypadkach, gdyby doszło do niewywiązania się z jakichś warunków kontraktu. Wzajemne rozliczenia mają formę kompensaty, polegającej na tym, że należność za usługę wskazaną na fakturze jest pomniejszona o wysokość kary.

Klient zapłacił w terminie fakturę, ale w wysłanej nocie księgowej wskazał na obciążenie karą umowną. Przedsiębiorca uważa jednak, że usługa została wykonana prawidłowo i wysłał do niego pismo wzywające do uregulowania pozostałej kwoty. Problem w tym, że nie wiadomo, ile potrwa wyjaśnianie sprawy. Pracodawca ma więc wątpliwości, jak ma w takich okolicznościach udzielić klientowi obniżenia we wpłacie, zwłaszcza gdyby po rozstrzygnięciu sporu zdecydował się dopłacić brakującą kwotę po terminie wynikającym z faktury. Jest to o tyle istotne, że jednym z warunków wystawienia przez pracodawcę druku INF-U z kwotą ulgi jest terminowa płatność całej kwoty znajdującej się na fakturze.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane