Dla kogo wyrównanie zasiłku macierzyńskiego? Kiedy ZUS zamieni rentę stałą na okresową? [PORADNIA]

autor: Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska06.06.2019, 09:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 09:51
Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią.

Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią.źródło: ShutterStock

Dlaczego wynagrodzenie dyrektora żłobka wypłacane z dotacji nie będzie oskładkowane? Czy można podważać decyzję o podleganiu ubezpieczeniu w odwołaniu od decyzji zadłużeniowej? Komu przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego? Na jakiej podstawie ZUS może zamienić rentę stałą na okresową?

Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią.

Zgodnie z art. 60 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech podmioty prowadzące żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać na dziecko objęte opieką w takich miejscach lub formie dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady jej ustalania oraz rozliczania dotacji celowej określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale można określić, że dotacja może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca wsparcie. Samo zaś prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu prawa przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane różne wydatki, np. wynagrodzenia, w tym przysługujące dyrektorowi takiej placówki. Przepisy wspomnianej ustawy nie dają jednak odpowiedzi, czy wynagrodzenie samego dyrektora podlega oskładkowaniu. To zagadnienie wymaga analizy w oparciu o przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z jej art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące na terenie Polski pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Jak zaś wynika z art. 8 ust. 6 pkt 1 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. W odpowiedzi na zadane pytanie pomocne może być stanowisko ZUS zawarte w piśmie z 11 maja 2016 r., znak WPI/200000/43/498/2016. Rozpatrując podobny stan faktyczny, ZUS stwierdził wprost, że nie ma obowiązku opłacania składek od wynagrodzenia przysługującego dyrektorowi niepublicznego żłobka, a finansowanego ze środków dotacji uzyskanej z budżetu gminy. 

Podstawa prawna

Art. 60 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 409 ze zm.).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane