statystyki

Dla kogo wyrównanie zasiłku macierzyńskiego? Kiedy ZUS zamieni rentę stałą na okresową? [PORADNIA]

autor: Marcin Nagórek, Joanna Śliwińska06.06.2019, 09:33; Aktualizacja: 06.06.2019, 09:51
Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią.

Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią.źródło: ShutterStock

Dlaczego wynagrodzenie dyrektora żłobka wypłacane z dotacji nie będzie oskładkowane? Czy można podważać decyzję o podleganiu ubezpieczeniu w odwołaniu od decyzji zadłużeniowej? Komu przysługuje wyrównanie zasiłku macierzyńskiego? Na jakiej podstawie ZUS może zamienić rentę stałą na okresową?

Prowadzę od niedawna żłobek dla dzieci. Otrzymuję na ten cel dotację z budżetu gminy. Jednocześnie jestem dyrektorem tej jednostki, zatrudniam też opiekunów. Pobieram z tej dotacji wynagrodzenie. Czy jest ono oskładkowane? Przepisy nic na ten temat nie mówią.

Zgodnie z art. 60 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech podmioty prowadzące żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniające dziennych opiekunów mogą otrzymać na dziecko objęte opieką w takich miejscach lub formie dotację celową z budżetu gminy. Wysokość i zasady jej ustalania oraz rozliczania dotacji celowej określa rada gminy w drodze uchwały. W uchwale można określić, że dotacja może zostać przyznana również na dzieci zamieszkałe na terenie innej gminy niż gmina przyznająca wsparcie. Samo zaś prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego jest działalnością regulowaną w rozumieniu prawa przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane różne wydatki, np. wynagrodzenia, w tym przysługujące dyrektorowi takiej placówki. Przepisy wspomnianej ustawy nie dają jednak odpowiedzi, czy wynagrodzenie samego dyrektora podlega oskładkowaniu. To zagadnienie wymaga analizy w oparciu o przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z jej art. 6 ust. 1 pkt 5 i art. 12 ust. 1 wynika, że obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące na terenie Polski pozarolniczą działalność oraz osoby z nimi współpracujące. Jak zaś wynika z art. 8 ust. 6 pkt 1 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. W odpowiedzi na zadane pytanie pomocne może być stanowisko ZUS zawarte w piśmie z 11 maja 2016 r., znak WPI/200000/43/498/2016. Rozpatrując podobny stan faktyczny, ZUS stwierdził wprost, że nie ma obowiązku opłacania składek od wynagrodzenia przysługującego dyrektorowi niepublicznego żłobka, a finansowanego ze środków dotacji uzyskanej z budżetu gminy. 

Podstawa prawna

Art. 60 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 409 ze zm.).


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane