statystyki

UODO: Zbieranie danych na rzecz ZFŚS bez dodatkowych oświadczeń członków rodziny

autor: Karolina Topolska14.06.2019, 16:00
Przepisy ustawy o zakładowych funduszu świadczeń socjalnych nigdzie nie wskazują, by członkowie rodzin pracowników musieli podpisywać dodatkowe oświadczenia. Z regulacji tych wynika, że oświadczanie na temat sytuacji rodzinnej przedstawia pracownik.

Przepisy ustawy o zakładowych funduszu świadczeń socjalnych nigdzie nie wskazują, by członkowie rodzin pracowników musieli podpisywać dodatkowe oświadczenia. Z regulacji tych wynika, że oświadczanie na temat sytuacji rodzinnej przedstawia pracownik.źródło: ShutterStock

W poprzednim wydaniu „Kadr i płac” pisaliśmy o tym, kto i na jakiej podstawie może przekazać dane członka rodziny na potrzeby zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy w sytuacji, gdy przyznanie świadczenia zależy od sytuacji rodzinnej i materialnej, dane dotyczące członka rodziny pracownika może podać sam zatrudniony czy tylko ów członek rodziny? Nie było to do końca jasne, zwłaszcza w kontekście ostatniej zmiany przepisów.

Od 4 maja mówią one bowiem, że takie informacje podlegają przekazaniu w oświadczeniu, przy czym nie wskazano, kto je składa. Dziś w sprawie głos zabiera Urząd Ochrony Danych Osobowych, który m.in. wskazuje, jak ma wyglądać dostęp pracodawcy do PIT-u małżonka pracownika. 

Stanowisko UODO z 29 maja 2019 r.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane