statystyki

UODO: Zbieranie danych na rzecz ZFŚS bez dodatkowych oświadczeń członków rodziny

autor: Karolina Topolska14.06.2019, 16:00
Przepisy ustawy o zakładowych funduszu świadczeń socjalnych nigdzie nie wskazują, by członkowie rodzin pracowników musieli podpisywać dodatkowe oświadczenia. Z regulacji tych wynika, że oświadczanie na temat sytuacji rodzinnej przedstawia pracownik.

Przepisy ustawy o zakładowych funduszu świadczeń socjalnych nigdzie nie wskazują, by członkowie rodzin pracowników musieli podpisywać dodatkowe oświadczenia. Z regulacji tych wynika, że oświadczanie na temat sytuacji rodzinnej przedstawia pracownik.źródło: ShutterStock

W poprzednim wydaniu „Kadr i płac” pisaliśmy o tym, kto i na jakiej podstawie może przekazać dane członka rodziny na potrzeby zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy w sytuacji, gdy przyznanie świadczenia zależy od sytuacji rodzinnej i materialnej, dane dotyczące członka rodziny pracownika może podać sam zatrudniony czy tylko ów członek rodziny? Nie było to do końca jasne, zwłaszcza w kontekście ostatniej zmiany przepisów.

Od 4 maja mówią one bowiem, że takie informacje podlegają przekazaniu w oświadczeniu, przy czym nie wskazano, kto je składa. Dziś w sprawie głos zabiera Urząd Ochrony Danych Osobowych, który m.in. wskazuje, jak ma wyglądać dostęp pracodawcy do PIT-u małżonka pracownika. 

Stanowisko UODO z 29 maja 2019 r.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane