statystyki

SN: Stan konta w ZUS nie przesądza o zwrocie nadpłaty składek

autor: Michał Culepa05.06.2019, 08:24; Aktualizacja: 05.06.2019, 08:24
Gdy płatnik składa wniosek o zwrot nienależnie pobranych składek, ZUS powinien rzetelnie sprawdzić, czy i w jakiej kwocie doszło do nadpłaty oraz czy została ona później rozliczona.

Gdy płatnik składa wniosek o zwrot nienależnie pobranych składek, ZUS powinien rzetelnie sprawdzić, czy i w jakiej kwocie doszło do nadpłaty oraz czy została ona później rozliczona.źródło: ShutterStock

Gdy płatnik składa wniosek o zwrot nienależnie pobranych składek, ZUS powinien rzetelnie sprawdzić, czy i w jakiej kwocie doszło do nadpłaty oraz czy została ona później rozliczona. Nie może zbywać wnioskodawcy stwierdzeniem, że stan konta płatnika wyklucza zwrot nienależnych składek – orzekł Sąd Najwyższy.

W 2015 r. spółka skierowała do oddziału ZUS wniosek o zwrot nienależnie pobranych składek od wynagrodzeń pracowników. Sprawa sięgała 2005 r., gdy spółka niedługo po rozpoczęciu działalności wysłała pracowników do pracy w Niemczech. Wnioskowała w ZUS o potwierdzenie podlegania przez tych zatrudnionych polskim ubezpieczeniom społecznym. ZUS potwierdził obowiązek ubezpieczeniowy w Polsce, ale tylko za I kw. 2005 r., wydając obowiązujące wtedy formularze E101 (dziś A1). Za pozostałe miesiące 2005 r. odmówił potwierdzenia, de facto przyznając, że pracownicy powinni być objęci niemieckimi ubezpieczeniami społecznymi.

Mimo to spółka nadal składała stosowne deklaracje i opłacała składki do ZUS. Gdy po 10 latach przeprowadziła bilans, zażądała od Zakładu zwrotu 230 tys. zł nienależnie opłaconych składek za lipiec 2005 r.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane