statystyki

Niechciane dzieci wciąż czekają na zielone światło [KOMENTARZ]

autor: Michalina Topolewska03.06.2019, 08:05; Aktualizacja: 03.06.2019, 08:06
Wprawdzie w grudniu ubiegłego roku do Sejmu trafiła duża nowelizacja ustawy o pieczy opracowana przez MRPiPS, która ma przyspieszyć proces deinstytucjonalizacji opieki zastępczej, ale od tego czasu – a mija właśnie pół roku – posłowie w ogóle nie zajęli się projektem.

Wprawdzie w grudniu ubiegłego roku do Sejmu trafiła duża nowelizacja ustawy o pieczy opracowana przez MRPiPS, która ma przyspieszyć proces deinstytucjonalizacji opieki zastępczej, ale od tego czasu – a mija właśnie pół roku – posłowie w ogóle nie zajęli się projektem.źródło: ShutterStock

Mała stabilizacja. Tak w skrócie można określić ostatnie statystyki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) dotyczące pieczy zastępczej. Okazuje się, że w 2018 r. we wszystkich jej rodzajach przebywało 72,3 tys. dzieci, z tego 55,2 tys. w rodzinnych formach, a 17 tys. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

To oznacza, że w porównaniu do 2017 r. nastąpił spadek o 1,1 proc., kiedy to rodziny zastępcze i domy dziecka miały łącznie 73,1 tys. podopiecznych. Nie jest to więc jakiś spektakularny wynik, a w szczególności niepokojący jest odnotowany w kolejnym roku ubytek rodzinnych form pieczy – z 23,9 tys. do 23,5 tys. Lekkim optymizmem napawa jedynie to, że zwiększyła się wśród nich liczba rodzin zastępczych zawodowych oraz rodzinnych domów dziecka, czyli tych profesjonalnych form pieczy, których najbardziej brakuje.

Paradoksalnie na tym tle wygląda sytuacja w instytucjonalnej opiece zastępczej. Z jednej strony dane ministerstwa pokazują, że w placówkach przebywało w ubiegłym roku dokładnie 356 dzieci mniej niż w 2017 r. Jednak jest też druga strona medalu, bo w tym samym czasie zwiększyła się liczba domów dziecka. O ile w 2017 r. w całej Polsce działało 1106 placówek, to przez kolejne 12 miesięcy uruchomionych zostało 19 nowych.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Pawel(2019-06-03 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    Spasa liczba rodzin bo ustawa po pierwsze noe zapewnia etatu dla rodziny zadtepczej zawodowej tylko umowe smieciową, po drugie w ustawie jest napisane 2000 bruuto pensji (uwaga jest wiele powoatoe co nie dpklada do tego grosza wiec rodzina pracuje za.mniej jiz najnizsze wynagrodzenie w kraju).

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane