statystyki

Wyższa refundacja pensji młodocianych pracowników

autor: Michalina Topolewska27.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 27.05.2019, 08:39
pieniądze, wynagrodzenie, pensja

Projekt zakłada, że pracodawca będzie miał 30 dni od wejścia w życie nowych kwot na złożenie wniosku o zmianę postanowień umowy.źródło: ShutterStock

Od września będą obowiązywać nowe, wyższe stawki wynagrodzeń dla osób odbywających przygotowanie zawodowe. Pracodawcy, którzy ich zatrudniają, będą zaś mogli wystąpić o zmianę umowy w sprawie wysokości refundacji tych kosztów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych pracowników i ich wynagradzania (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2010), kwota pensji osób przyuczających się do zawodu wynosi w pierwszym roku nauki nie mniej niż 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, w drugim 5 proc., a w trzecim 6 proc. Natomiast przekazany do konsultacji projekt nowelizacji zakłada zmianę wysokości ich płac od 1 września br. Mają one wynosić odpowiednio 5 proc., 6 proc. i 7 proc. w pierwszym, drugim i trzecim roku edukacji.

Jednocześnie pracodawcy mogą występować o zwrot kosztów poniesionych na pensje osób przyuczanych. Problem w tym, że stosowane do tego celu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. poz. 865) nie przewiduje sytuacji, w której stawki ulegają zmianie. Konieczne stało się więc przygotowanie nowelizacji również tego aktu prawnego, tak aby pracodawcy, którzy mają zawarte umowy o zwrot wydatków z Ochotniczymi Hufcami Pracy (OHP), mogli wystąpić z wnioskiem o modyfikację ich zapisów.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane