statystyki

Wyższa refundacja pensji młodocianych pracowników

autor: Michalina Topolewska27.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 27.05.2019, 08:39
pieniądze, wynagrodzenie, pensja

Projekt zakłada, że pracodawca będzie miał 30 dni od wejścia w życie nowych kwot na złożenie wniosku o zmianę postanowień umowy.źródło: ShutterStock

Od września będą obowiązywać nowe, wyższe stawki wynagrodzeń dla osób odbywających przygotowanie zawodowe. Pracodawcy, którzy ich zatrudniają, będą zaś mogli wystąpić o zmianę umowy w sprawie wysokości refundacji tych kosztów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych pracowników i ich wynagradzania (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2010), kwota pensji osób przyuczających się do zawodu wynosi w pierwszym roku nauki nie mniej niż 4 proc. przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał, w drugim 5 proc., a w trzecim 6 proc. Natomiast przekazany do konsultacji projekt nowelizacji zakłada zmianę wysokości ich płac od 1 września br. Mają one wynosić odpowiednio 5 proc., 6 proc. i 7 proc. w pierwszym, drugim i trzecim roku edukacji.

Jednocześnie pracodawcy mogą występować o zwrot kosztów poniesionych na pensje osób przyuczanych. Problem w tym, że stosowane do tego celu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 25 czerwca 2014 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom (Dz.U. poz. 865) nie przewiduje sytuacji, w której stawki ulegają zmianie. Konieczne stało się więc przygotowanie nowelizacji również tego aktu prawnego, tak aby pracodawcy, którzy mają zawarte umowy o zwrot wydatków z Ochotniczymi Hufcami Pracy (OHP), mogli wystąpić z wnioskiem o modyfikację ich zapisów.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane