Wraca dyskusja o bhp. Między innymi przez cudzoziemców

autor: Karolina Topolska, Patrycja Otto17.05.2019, 07:06; Aktualizacja: 17.05.2019, 07:08
Mężczyzna zakleszczony w kruszarce do betonu trafił do szpitala z urazem nogi. Pracownik zmarł po przygnieceniu przez wózek widłowy. Śmierć poniósł też inny zatrudniony po upadku z dachu przy budowie marketu. To opisy tylko trzech wypadków przy pracy spośród wielu, o których media donosiły w ostatnim roku. Łączy je jedno – w każdym z nich poszkodowanym był obywatel Ukrainy.

Mężczyzna zakleszczony w kruszarce do betonu trafił do szpitala z urazem nogi. Pracownik zmarł po przygnieceniu przez wózek widłowy. Śmierć poniósł też inny zatrudniony po upadku z dachu przy budowie marketu. To opisy tylko trzech wypadków przy pracy spośród wielu, o których media donosiły w ostatnim roku. Łączy je jedno – w każdym z nich poszkodowanym był obywatel Ukrainy.źródło: ShutterStock

W polskich firmach coraz rzadziej dochodzi do wypadków przy pracy. Ale nie dotyczy to zdarzeń z udziałem obcokrajowców. Pracodawcy zapewniają, że próbują wypadkom zapobiegać na własną rękę. Do pełnego sukcesu potrzebna jest jednak zmiana przepisów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (4)

 • dziadek(2019-05-17 09:48) Zgłoś naruszenie 62

  dlaczego w Szwajcarii za bhp odpowiada pracownik a nie pracodawca?? a w Polsce okazuje się że DYPLOMOWANY / kwalifikowany tokarz jest tak tępy że to pracodawca ma czuwać nad bhp tokarza. To Szwajcarzy są aż tak tępi że tego co w Pl nie wprowadzili??

  Odpowiedz
 • orin(2019-05-18 19:44) Zgłoś naruszenie 10

  Regulacje w sprawie BHP w Polsce to jeden wielki absurd. Po pierwsze wyłączenie odpowiedzialności pracowników, a włączenie odpowiedzialności inspektorów pracy. Sprowadza się to do tego, że inspektorzy boją się kontrolować BHP przy pracach niebezpiecznych, bo obciążani są odpowiedzialnością, gdyby czegoś nie zauważyli albo gdyby pracownik ich olał i wlazł na dach albo do wykopu po tym jak zakazali pracy w miejscu niebezpiecznym. To jakby policja odpowiadała za to, że po zabraniu prawa jazdy, ktoś wsiądzie do samochodu. To powinno wyglądać tak, że przy zauważeniu niebezpieczeństwa wejście, zatrzymanie prac, oznakowanie taśmą z zakazem wejścia. Za złamanie zakazu albo zdjęcie taśmy powinien odpowiadać każdy, pracownik także.

  Odpowiedz
 • Aleksandra(2019-11-05 12:37) Zgłoś naruszenie 00

  Zapraszam Pracodawców do kontaktu i współpracy w ramach legalizacji pracy i pobytu cudzoziemca w Polsce! Więcej pod nr tel. 534-000-350.

  Odpowiedz
 • cosinus(2019-05-18 23:23) Zgłoś naruszenie 00

  Poziom usługi BHP w Polsce jest niestety niski i nikt specjalisty BHP w firmie nie słucha. I nie wynika to z narodowości. Tylko jak są takie programy dofinansowania bhp jak ten www.bhp-one.pl to wtedy jest zainteresowanie poprawą warunków pracy. Ale pracodawcom wcale nie chodzi o pracowników. Szkoda tylko ludzi.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane