statystyki

Mąż nie musi wiedzieć o firmie żony, aby płacić za nią składki

autor: Marcin Nagórek18.05.2019, 08:00; Aktualizacja: 18.05.2019, 09:26
małżeństwo, rozwód, separacja

Objęcie odpowiedzialnością drugiego małżonka następuje z chwilą powstania zobowiązania podatkowego (składkowego), przy czym zobowiązanie to musi powstać w czasie trwania wspólności majątkowej. Nie ma znaczenia, że małżonkowie nie mieszkają razem albo że jeden z małżonków prowadzi firmę bez wiedzy drugiego.źródło: ShutterStock

ZUS doręczył mi decyzję o odpowiedzialności za długi składkowe byłej małżonki. Wyrok rozwodowy zapadł w marcu, ale już od trzech lat nie mieszkamy razem ani nie prowadzimy wspólnego gospodarstwa domowego. Nawet nie wiedziałem, że prowadzi ona firmę ani tym bardziej – że zalega ze składkami. Czy ZUS miał podstawy do obciążenia mnie długami małżonki za ten czas?

Z art. 110 ordynacji podatkowej, którą posiłkowo stosuje się do składek ubezpieczeniowych, wynika, że rozwiedziony małżonek podatnika odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z byłym małżonkiem za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań podatkowych powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Odpowiedzialność ta jest ograniczona do wysokości przypadającego mu udziału w majątku wspólnym. Nie obejmuje ona niepobranych należności wymienionych w art. 107 par. 2 pkt 1 ordynacji, odsetek za zwłokę oraz kosztów egzekucyjnych powstałych po dniu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane