statystyki

Członkowie rady osiedla nie są oskładkowani

autor: Paulina Szewioła16.05.2019, 20:00
W tym przypadku art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy systemowej nie ma zastosowania. W związku z powyższym nie istnieje też obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób.

W tym przypadku art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy systemowej nie ma zastosowania. W związku z powyższym nie istnieje też obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła spółdzielni, która wypłaca członkom rady osiedla wynagrodzenie za udział w posiedzeniach. Miała jednak wątpliwości, czy w takim wypadku istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób. ZUS uznał, że nie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 730) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają osoby fizyczne, które w naszym kraju są członkami rad nadzorczych i pobierają z tego tytułu pensje.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane