statystyki

Członkowie rady osiedla nie są oskładkowani

autor: Paulina Szewioła16.05.2019, 20:00
W tym przypadku art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy systemowej nie ma zastosowania. W związku z powyższym nie istnieje też obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób.

W tym przypadku art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy systemowej nie ma zastosowania. W związku z powyższym nie istnieje też obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła spółdzielni, która wypłaca członkom rady osiedla wynagrodzenie za udział w posiedzeniach. Miała jednak wątpliwości, czy w takim wypadku istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od pensji tych osób. ZUS uznał, że nie.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 22 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 730) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegają osoby fizyczne, które w naszym kraju są członkami rad nadzorczych i pobierają z tego tytułu pensje.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane