Dominującą rolę w rozwoju technologicznym na świecie mają Stany Zjednoczone i Chiny. Ale od wielu lat firmy przemysłowe stanowią trzon gospodarki europejskiej. Czy Polska także ma szansę stać się częścią rewolucji przemysłowej 4.0? Rozmawiamy z Dominiką Bettman, prezeską zarządu Siemens Polska.

- Jestem nastawiona optymistycznie. Po pierwsze przemysł ma bardzo utrwaloną pozycję w Europie i w Polsce. Po drugie, widać, że przemysł aktywnie wchodzi na ścieżkę rozwoju. Dotyczy to przede wszystkim rosnącego udziału przemysłu w PKB oraz tego, że zmienia się wykształcenie inżynierów pod kątem rynku pracy – mówi w rozmowie z Grzegorzem Kowalczykiem Dominika Bettman, prezeska zarządu Siemens Polska.

Jak podkreśla przedsiębiorcy częściej skarżą się dziś na brak kadr i know-how niż na brak kapitału. - Następuje pewna zmiana myślenia wśród przedsiębiorców. Kapitał się znajdzie, bo przedsiębiorstwa są rentowne. Ważne, żeby mieć odpowiednie zasoby, które pozwolą przedsiębiorcom przejść przez cyfrową transformację.

Obawy przedsiębiorców są uzasadnione. Z raportu przygotowanego przez spółkę Siemens wynika, że w latach 2018-2028 na polskim rynku może zabraknąć ponad 2 mln pracowników.