statystyki

Za ukryte dochody osoby pobierające emerytury matczyne zapłacą odsetki

autor: Bożena Wiktorowska14.05.2019, 08:43; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:45
Osoby pobierające emerytury matczyne muszą zawiadomić organ rentowy o dodatkowych przychodach. Inaczej nie tylko będą musiały zwrócić świadczenie, ale także zapłacić odsetki.

Osoby pobierające emerytury matczyne muszą zawiadomić organ rentowy o dodatkowych przychodach. Inaczej nie tylko będą musiały zwrócić świadczenie, ale także zapłacić odsetki.źródło: ShutterStock

Osoby pobierające emerytury matczyne muszą zawiadomić organ rentowy o dodatkowych przychodach. Inaczej nie tylko będą musiały zwrócić świadczenie, ale także zapłacić odsetki.

Emerytury matczyne nadal budzą wiele wątpliwości. Wiceminister pracy Marcin Zieleniecki w odpowiedzi na interpelację (znak: K8INT31139) posłanki Anny Elżbiety Sobeckiej (PiS) wskazał, że emerytury matczyne są przyznane na podstawie ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2019 r. poz. 303). Ich celem jest zapewnienie minimalnego dochodu osobom, które by wychowywać dzieci w rodzinach wielodzietnych, nie podjęły zatrudnienia (często z przyczyn niezależnych od siebie) lub z niego zrezygnowały, i z tego powodu nie nabyły prawa do emerytury.

Jest to świadczenie nieskładkowe (pozaubezpieczeniowe) o specjalnym charakterze, finansowane z budżetu państwa. Jego celem jest zabezpieczenie sytuacji dochodowej osób, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czworga dzieci i z tego powodu nie mają własnych źródeł dochodu.

Świadczenie to ma charakter pomocy społecznej i nie jest emeryturą. Jego przyznanie jest uzależnione od braku niezbędnych środków utrzymania. Stąd też zawsze wnikliwie badana jest sytuacja dochodowa osoby ubiegającej się o przyznanie tego świadczenia, choć nie jest ona jedynym kryterium przesądzającym o jego przyznaniu. Uznaje się, że wnioskodawca może się utrzymać, gdy ma środki w wysokości co najmniej najniższej emerytury.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane