statystyki

Za ukryte dochody osoby pobierające emerytury matczyne zapłacą odsetki

autor: Bożena Wiktorowska14.05.2019, 08:43; Aktualizacja: 14.05.2019, 08:45
Osoby pobierające emerytury matczyne muszą zawiadomić organ rentowy o dodatkowych przychodach. Inaczej nie tylko będą musiały zwrócić świadczenie, ale także zapłacić odsetki.

Osoby pobierające emerytury matczyne muszą zawiadomić organ rentowy o dodatkowych przychodach. Inaczej nie tylko będą musiały zwrócić świadczenie, ale także zapłacić odsetki.źródło: ShutterStock

Osoby pobierające emerytury matczyne muszą zawiadomić organ rentowy o dodatkowych przychodach. Inaczej nie tylko będą musiały zwrócić świadczenie, ale także zapłacić odsetki.

Emerytury matczyne nadal budzą wiele wątpliwości. Wiceminister pracy Marcin Zieleniecki w odpowiedzi na interpelację (znak: K8INT31139) posłanki Anny Elżbiety Sobeckiej (PiS) wskazał, że emerytury matczyne są przyznane na podstawie ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz.U. z 2019 r. poz. 303). Ich celem jest zapewnienie minimalnego dochodu osobom, które by wychowywać dzieci w rodzinach wielodzietnych, nie podjęły zatrudnienia (często z przyczyn niezależnych od siebie) lub z niego zrezygnowały, i z tego powodu nie nabyły prawa do emerytury.

Jest to świadczenie nieskładkowe (pozaubezpieczeniowe) o specjalnym charakterze, finansowane z budżetu państwa. Jego celem jest zabezpieczenie sytuacji dochodowej osób, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czworga dzieci i z tego powodu nie mają własnych źródeł dochodu.

Świadczenie to ma charakter pomocy społecznej i nie jest emeryturą. Jego przyznanie jest uzależnione od braku niezbędnych środków utrzymania. Stąd też zawsze wnikliwie badana jest sytuacja dochodowa osoby ubiegającej się o przyznanie tego świadczenia, choć nie jest ona jedynym kryterium przesądzającym o jego przyznaniu. Uznaje się, że wnioskodawca może się utrzymać, gdy ma środki w wysokości co najmniej najniższej emerytury.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane