statystyki

Pracodawca musi zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo: Ma więc prawo do kontroli trzeźwości pracowników

autor: Dr Janusz Żołyński09.05.2019, 09:24; Aktualizacja: 09.05.2019, 09:24
Podstawy przeprowadzania kontroli należy wywodzić z ogólnej zasady prawa pracy, nakazującej pracodawcy w sposób bezwzględny zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Uprawnienie pracodawcy wynika z obowiązku ochrony najwyższego dobra człowieka, jakim, poza godnością, jest jego życie i zdrowie.

Podstawy przeprowadzania kontroli należy wywodzić z ogólnej zasady prawa pracy, nakazującej pracodawcy w sposób bezwzględny zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Uprawnienie pracodawcy wynika z obowiązku ochrony najwyższego dobra człowieka, jakim, poza godnością, jest jego życie i zdrowie.źródło: ShutterStock

W związku z wejściem w życie RODO oraz zmian do kodeksu pracy, które zaczęły obowiązywać 4 maja 2019 r. (Dz.U. poz. 730), ukazuje się szereg publikacji dotyczących zagadnienia zasadności kontroli na trzeźwość pracowników przeprowadzanych przez pracodawcę (pisaliśmy o tym m.in. 12 kwietnia 2019 r. w Tygodniku Gazeta Prawna: „RODO i zmiany w prawie pracy zablokują losowe badania alkomatem” oraz 25 kwietnia w Kadrach i Płacach: „RODO, zmiany w kodeksie pracy i kontrowersyjne badania alkomatem – ilu ekspertów, tyle poglądów” – red.).

Poglądy w tym zakresie są szerokie – od uzasadniających prowadzenie takiej kontroli z uwagi na możliwość monitorowania pracowników, po uzasadniony interes pracodawcy. Moim zdaniem uprawnienie do takiej kontroli nie ma podstaw prawnych ani w regulacjach dotyczących monitoringu, ani mających na celu zabezpieczenie interesu pracodawcy. Natomiast należy poszukiwać ich na podstawie innych aktów prawnych i według innej argumentacji prawnej.

Podstawy przeprowadzania kontroli należy wywodzić z ogólnej zasady prawa pracy, nakazującej pracodawcy w sposób bezwzględny zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Uprawnienie pracodawcy wynika z obowiązku ochrony najwyższego dobra człowieka, jakim, poza godnością, jest jego życie i zdrowie.

Poszukując podstaw w zakresie argumentacji prawnej do przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników, należy odwołać się do reguł interpretacyjnych prawa. Trzeba zwrócić przy tym uwagę, że Polska przystępując do Unii Europejskiej, została włączona w system prawny UE. Prawo unijne jest zatem prawem polskim, orzecznictwo unijne jest orzecznictwem polskim, a także przyjmowane reguły wykładni prawa stały się podstawą wykładni regulacji prawa polskiego. W Unii, dokonując wykładni prawa, w pierwszej kolejności stosuje się tzw. wykładnię celowościową – w przepisach bada się cel, poszukuje racjonalnego uzasadnienia danej regulacji. Wykładnia prawa UE odwołuje się do racjonalności ustawodawcy, a więc do tego, że ustawodawca tworzy prawo przy pełnej znajomości rzeczywistości. Wobec powyższego dokonując wykładni, należy przyjmować klauzulę rozsądku i krytycznej analizy regulacji prawnej w odniesieniu do aktualnej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Zatem także w Polsce należy odwołać się do stosownych regulacji prawnych i następnie dokonać ich właściwej interpretacji. Zgodnie z nowymi regulacjami, zawartymi w kodeksie pracy, odnośnie możliwości gromadzenia danych osobowych pracowników (nowy art. 22 1 par. 3), pracodawca może gromadzić i przetwarzać wyłącznie następujące dane:

1) adres zamieszkania;

2) numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Aga(2019-05-13 14:45) Zgłoś naruszenie 20

  no dobra, prawo prawem, to tak jak wszyscy wiedzą, że po pijaku się nie powinno prowadzić samochodu, dlaczego pijani pracownicy przychodzą do pracy?? komu robią na złość? pracodawcy, który ich wywali dyscyplinarnie? koledze z pracy, który jest trzeźwy? głupi ryzykują własne i czyjeś życie i mają pretensję do pracodawcy, że ich kontroluje? przyjdę nawalony, a ty mi g... zrobisz, bo RODO?

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2019-05-11 10:22) Zgłoś naruszenie 11

  Nie ma prawa -bzdury piszecie .. będzie mial prawo jak najpierw sam się wobec pracownika przebada. Oni ,pracownicy też chca mieć pewność że zatrudnia Ich trzeźwy człowiek.Oni tez chca być bezpieczni -zasada równości stron wobec prawa..

  Odpowiedz
 • hmmm(2019-05-11 10:23) Zgłoś naruszenie 00

  artykuł wyraźnie sponsorowany i nieprawdziwy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane