statystyki

Nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK nie zawsze karalne [OPINIA]

autor: Michał Derek09.05.2019, 07:52; Aktualizacja: 09.05.2019, 07:53
dokumenty

W ostatnich tygodniach coraz częściej można usłyszeć o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), czyli powszechnym systemie dobrowolnych programów oszczędzania na cele emerytalne w sektorze przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

W ostatnich tygodniach coraz częściej można usłyszeć o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), czyli powszechnym systemie dobrowolnych programów oszczędzania na cele emerytalne w sektorze przedsiębiorstw.

Ożywienie wśród pracodawców oraz pracowników dotyczące nowego modelu systematycznego gromadzenia kapitału wynika z faktu, że już od 1 lipca firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do utworzenia PPK dla swoich pracowników.

Jedną ze sztandarowych cech PPK jest dobrowolność uczestniczenia w nich przez pracownika. Innymi słowy, osoba zatrudniona nie musi przystąpić do systemu, a w konsekwencji nie będzie zobowiązana do odprowadzania składek. Dobrowolność oszczędzania przez pracownika ma się wyrażać w możliwości rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej zatrudniającemu. Ponadto ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek informowania osób zatrudnionych o uprawnieniach związanych z udziałem w PPK.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • *******(2019-05-09 13:31) Zgłoś naruszenie 50

  Mi się to w głowie nie mieści. Jakim cudem nakłanianie do działania racjonalnego może być karalne? Przecież chyba nikt nie ma złudzeń, że PPK czeka taki los, jak OFE.

  Odpowiedz
 • boo(2019-05-10 07:57) Zgłoś naruszenie 30

  może i faktycznie niektórym pracodawcom na rękę jest nie wprowadzać ppk bo będą musieli nam dołożyć się do tego, ale w moim przypadku to jedyna szansa żeby coś wyciągnąć od pracodawcy dodatkowego, u nas nie ma premii ani podwyżek od lat

  Odpowiedz
 • Sandra (2019-05-17 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  http://sandora31.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=1683&idDistributor=303712

  Odpowiedz
 • Melada(2019-05-10 18:24) Zgłoś naruszenie 01

  Nie PPk to nie to samo co OFE. To zupełnie inny rodzaj oszczędzania.W OFE był podział składki ZUS A tu mamy do czynienia z prywatnym odkładaniem na prywatne konta. Poza tym to jest dobrowolny system. A pamiętajmy ze OFE na początku było obowiązkowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane