statystyki

Nakłanianie do rezygnacji z oszczędzania w PPK nie zawsze karalne [OPINIA]

autor: Michał Derek09.05.2019, 07:52; Aktualizacja: 09.05.2019, 07:53
dokumenty

W ostatnich tygodniach coraz częściej można usłyszeć o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), czyli powszechnym systemie dobrowolnych programów oszczędzania na cele emerytalne w sektorze przedsiębiorstw.źródło: ShutterStock

W ostatnich tygodniach coraz częściej można usłyszeć o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), czyli powszechnym systemie dobrowolnych programów oszczędzania na cele emerytalne w sektorze przedsiębiorstw.

Ożywienie wśród pracodawców oraz pracowników dotyczące nowego modelu systematycznego gromadzenia kapitału wynika z faktu, że już od 1 lipca firmy zatrudniające co najmniej 250 osób będą zobowiązane do utworzenia PPK dla swoich pracowników.

Jedną ze sztandarowych cech PPK jest dobrowolność uczestniczenia w nich przez pracownika. Innymi słowy, osoba zatrudniona nie musi przystąpić do systemu, a w konsekwencji nie będzie zobowiązana do odprowadzania składek. Dobrowolność oszczędzania przez pracownika ma się wyrażać w możliwości rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK na podstawie deklaracji złożonej zatrudniającemu. Ponadto ustawodawca nałożył na pracodawcę obowiązek informowania osób zatrudnionych o uprawnieniach związanych z udziałem w PPK.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (4)

 • *******(2019-05-09 13:31) Zgłoś naruszenie 50

  Mi się to w głowie nie mieści. Jakim cudem nakłanianie do działania racjonalnego może być karalne? Przecież chyba nikt nie ma złudzeń, że PPK czeka taki los, jak OFE.

  Odpowiedz
 • boo(2019-05-10 07:57) Zgłoś naruszenie 30

  może i faktycznie niektórym pracodawcom na rękę jest nie wprowadzać ppk bo będą musieli nam dołożyć się do tego, ale w moim przypadku to jedyna szansa żeby coś wyciągnąć od pracodawcy dodatkowego, u nas nie ma premii ani podwyżek od lat

  Odpowiedz
 • Sandra (2019-05-17 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  http://sandora31.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=1683&idDistributor=303712

  Odpowiedz
 • Melada(2019-05-10 18:24) Zgłoś naruszenie 01

  Nie PPk to nie to samo co OFE. To zupełnie inny rodzaj oszczędzania.W OFE był podział składki ZUS A tu mamy do czynienia z prywatnym odkładaniem na prywatne konta. Poza tym to jest dobrowolny system. A pamiętajmy ze OFE na początku było obowiązkowe.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane