statystyki

Centra usług społecznych pod znakiem zapytania

autor: Michalina Topolewska07.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 07.05.2019, 07:33
Centrum Informacyjne Sejmu pytane, dlaczego prace nad ustawą o CUS zostały odłożone i kiedy zostaną podjęte, odpowiada jedynie, że projektowi niezwłocznie nadano bieg legislacyjny i obecnie jest procedowany w komisji.

Centrum Informacyjne Sejmu pytane, dlaczego prace nad ustawą o CUS zostały odłożone i kiedy zostaną podjęte, odpowiada jedynie, że projektowi niezwłocznie nadano bieg legislacyjny i obecnie jest procedowany w komisji.źródło: ShutterStock

Od lipca gminy miały otrzymać możliwość tworzenia nowych jednostek zapewniających mieszkańcom usługi o charakterze społecznym. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo posłowie do tej pory zajęli się projektem tylko podczas jego pierwszego czytania, w grudniu 2018 r.

Powołanie centrów usług społecznych (CUS) przewiduje złożony przez prezydenta projekt ustawy. Mają one realizować wiele działań m.in. z zakresu polityki rodzinnej, pomocy społecznej, pieczy zastępczej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także kultury, sportu i turystyki. Tworzenie CUS będzie dla gminy nieobowiązkowe, ale gdy się na to zdecyduje, to nastąpi to poprzez przekształcenie w niego ośrodka pomocy społecznej (OPS). Jedynie miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły mieć na swoim terenie zarówno CUS, jak i OPS. Ponadto projekt zakłada możliwość powołania jednego centrum dla dwóch lub większej liczby gmin – na podstawie zawartego między nimi porozumienia.

Projekt ustawy o CUS wpłynął do Sejmu w listopadzie 2018 r., a jego pierwsze czytanie zostało przeprowadzone w trakcie plenarnego posiedzenia 6 grudnia ub.r. Wtedy też posłowie postanowili skierować go do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. I chociaż od tamtej pory minęło już pięć miesięcy, jej członkowie w ogóle się nim nie zajęli. Co więcej, nie została nawet podjęta decyzja o przekazaniu projektu do podkomisji.

Centrum Informacyjne Sejmu pytane, dlaczego prace nad ustawą o CUS zostały odłożone i kiedy zostaną podjęte, odpowiada jedynie, że projektowi niezwłocznie nadano bieg legislacyjny i obecnie jest procedowany w komisji. Ta zajmuje się zaś wieloma kluczowymi dla polityki socjalnej państwa projektami, w tym m.in. ostatnio nowelizacją przepisów w sprawie programu 500+. Swojego stanowiska do projektu nie przedstawił też rząd, a jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), obecnie jest opracowany jego projekt.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane