statystyki

Centra usług społecznych pod znakiem zapytania

autor: Michalina Topolewska07.05.2019, 07:00; Aktualizacja: 07.05.2019, 07:33
Centrum Informacyjne Sejmu pytane, dlaczego prace nad ustawą o CUS zostały odłożone i kiedy zostaną podjęte, odpowiada jedynie, że projektowi niezwłocznie nadano bieg legislacyjny i obecnie jest procedowany w komisji.

Centrum Informacyjne Sejmu pytane, dlaczego prace nad ustawą o CUS zostały odłożone i kiedy zostaną podjęte, odpowiada jedynie, że projektowi niezwłocznie nadano bieg legislacyjny i obecnie jest procedowany w komisji.źródło: ShutterStock

Od lipca gminy miały otrzymać możliwość tworzenia nowych jednostek zapewniających mieszkańcom usługi o charakterze społecznym. Jest to jednak mało prawdopodobne, bo posłowie do tej pory zajęli się projektem tylko podczas jego pierwszego czytania, w grudniu 2018 r.

Powołanie centrów usług społecznych (CUS) przewiduje złożony przez prezydenta projekt ustawy. Mają one realizować wiele działań m.in. z zakresu polityki rodzinnej, pomocy społecznej, pieczy zastępczej, przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także kultury, sportu i turystyki. Tworzenie CUS będzie dla gminy nieobowiązkowe, ale gdy się na to zdecyduje, to nastąpi to poprzez przekształcenie w niego ośrodka pomocy społecznej (OPS). Jedynie miasta liczące powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły mieć na swoim terenie zarówno CUS, jak i OPS. Ponadto projekt zakłada możliwość powołania jednego centrum dla dwóch lub większej liczby gmin – na podstawie zawartego między nimi porozumienia.

Projekt ustawy o CUS wpłynął do Sejmu w listopadzie 2018 r., a jego pierwsze czytanie zostało przeprowadzone w trakcie plenarnego posiedzenia 6 grudnia ub.r. Wtedy też posłowie postanowili skierować go do dalszych prac w komisji polityki społecznej i rodziny. I chociaż od tamtej pory minęło już pięć miesięcy, jej członkowie w ogóle się nim nie zajęli. Co więcej, nie została nawet podjęta decyzja o przekazaniu projektu do podkomisji.

Centrum Informacyjne Sejmu pytane, dlaczego prace nad ustawą o CUS zostały odłożone i kiedy zostaną podjęte, odpowiada jedynie, że projektowi niezwłocznie nadano bieg legislacyjny i obecnie jest procedowany w komisji. Ta zajmuje się zaś wieloma kluczowymi dla polityki socjalnej państwa projektami, w tym m.in. ostatnio nowelizacją przepisów w sprawie programu 500+. Swojego stanowiska do projektu nie przedstawił też rząd, a jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS), obecnie jest opracowany jego projekt.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane