Młody prawnik z niższymi składkami. Na własną odpowiedzialność

autor: Paulina Szewioła25.04.2019, 08:25; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:26
pieniądze

Organ rentowy uznał, że skoro wnioskodawca twierdzi, iż czynności wykonywane w ramach umowy o pracę u byłego pracodawcy nie są tożsame z tymi wchodzącymi w zakres działalności gospodarczej, to stanowisko wnioskodawcy uznaje za prawidłowe. Sam ZUS nie jest bowiem w stanie tego dokładnie zweryfikować.źródło: ShutterStock

W ramach prowadzonej działalności tylko praca, która ma inny charakter niż czynności realizowane w okresie zatrudnienia na etacie, uprawnia do preferencyjnych wpłat do ZUS.

Sprawa dotyczy aplikanta radcowskiego, który był zatrudniony na pół etatu u swojego patrona. Do jego obowiązków należało sporządzanie projektów pism procesowych oraz opinii prawnych, zastępstwo patrona na rozprawach oraz obsługa administracyjna sekretariatu. Spotkania z klientem też odbywały się w obecności pracodawcy, chyba że miały charakter czysto techniczny (np. odbiór dokumentów lub poinformowanie o stanie sprawy). Zasadą było, że projekty pism były weryfikowane i modyfikowane przez pracodawcę. Okres aplikacji był czasem na naukę zawodu, co wiązało się ze wzmożoną kontrolą ze strony patrona.

Po zakończeniu aplikacji strony rozwiązały umowę o pracę. Młody prawnik po zdaniu egzaminu radcowskiego i uzyskaniu uprawnień chciał bowiem prowadzić kancelarię pod własnym nazwiskiem. Z byłym pracodawcą zamierzał jednak zawrzeć umowę o współpracy. Na jej podstawie prowadziłby konkretne sprawy lub obsługiwał określonych klientów patrona. Samodzielnie decydowałby jednak o sposobie wykonywania usług objętych umową. Nie byłby nadzorowany i samodzielnie kontaktowałby się z klientem oraz autonomicznie ustalał strategię procesową. Nie zajmowałby się z kolei obsługą administracyjną sekretariatu. Oprócz współpracy z byłym pracodawcą świadczyłby także pomoc prawną na rzecz innych podmiotów.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane