statystyki

Czas na wnioski o dotacje do opieki wytchnieniowej

autor: Michalina Topolewska25.04.2019, 07:50; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:22
Zasady programu przewidują, że do wniosku o przyznanie wsparcia trzeba będzie dołączyć wypełnioną przez lekarza „Kartę oceny stanu pacjenta wg zmodyfikowanej skali Barthel” (pokazuje, jakie czynności i w jakim stopniu dana osoba może wykonać samodzielnie, z czyjąś pomocą lub w ogóle).

Zasady programu przewidują, że do wniosku o przyznanie wsparcia trzeba będzie dołączyć wypełnioną przez lekarza „Kartę oceny stanu pacjenta wg zmodyfikowanej skali Barthel” (pokazuje, jakie czynności i w jakim stopniu dana osoba może wykonać samodzielnie, z czyjąś pomocą lub w ogóle).źródło: ShutterStock

Tylko do 30 kwietnia samorządy mogą składać do wojewodów zapotrzebowanie na przyznanie dofinansowania do organizacji opieki nad osobami niepełnosprawnymi, gdy ich opiekunowie będą korzystać z urlopu wytchnieniowego.

Uzyskanie dotacji na ten cel jest możliwe w ramach realizowanego po raz pierwszy przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) programu „Opieka wytchnieniowa”. Dzięki niemu opiekunowie zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem lub osobą z orzeczeniem o znacznym jej stopniu będą mogły otrzymać czasową i doraźną pomoc w formie zajęcia się ich podopiecznym. Program składa się z trzech modułów. W pierwszym opieka wytchnieniowa będzie świadczona w wymiarze dziennym w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej lub odpowiedniej placówce. W drugim pomoc będzie miała charakter całodobowy, kiedy to w czasie nieobecności opiekuna, jego podopieczny będzie przebywał, np. w mieszkaniu chronionym lub środowiskowym domu samopomocy (nie więcej niż 14 dni w roku). Natomiast trzeci moduł polega na zapewnianiu opiekunom specjalistycznego poradnictwa oraz nauki w zakresie rehabilitacji, dietetyki czy pielęgnacji.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane