statystyki

Dopłata do korzystania z miejsca parkingowego bez składek

autor: Paulina Szewioła23.04.2019, 18:00
Sprawa dotyczy spółki prowadzącej usługi księgowe. W ramach swojej działalności zatrudnia pracowników i zleceniobiorców.

Sprawa dotyczy spółki prowadzącej usługi księgowe. W ramach swojej działalności zatrudnia pracowników i zleceniobiorców.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy spółki prowadzącej usługi księgowe. W ramach swojej działalności zatrudnia pracowników i zleceniobiorców. Firma cały czas się rozrasta, co z kolei stwarza problem z dostępnością miejsc parkingowych. Ze względu na to spółka zawarła umowę najmu dotyczącą kilkudziesięciu miejsc parkingowych z zarządcą budynku, w którym znajduje się jej siedziba.

Firma daje swoim pracownikom możliwość parkowania na tych miejscach po cenie niższej niż rynkowa. Pracownicy mogą korzystać z takiego udogodnienia na podstawie wewnętrznych przepisów o wynagradzaniu.

Spółka miała jednak wątpliwości, czy wartość dofinansowania (tj. różnica pomiędzy ceną nabycia usługi a ponoszoną przez pracownika odpłatnością) należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

ZUS uznał, że nie. Wskazał, że jeżeli świadczenie na rzecz pracownika wynikające z regulaminu wynagradzania przybiera postać zakupu po cenach niższych niż detaliczne artykułów, przedmiotów lub usług oraz nie stanowi ekwiwalentu w formie pieniężnej, to nie opłaca się od niego składek na ubezpieczenia społeczne.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane