statystyki

Zwykłe powiadomienie o odmowie dofinansowania z PFRON uniemożliwia kontrolę sądową

autor: Paweł Sikora20.04.2019, 08:00
Nie można dopuścić do sytuacji, aby w demokratycznym państwie prawnym wniosek strony o dofinansowanie kosztów turnusu rehabilitacyjnego, mający znacznie dla realizacji jej praw, byłby rozpatrywany poza procedurą.

Nie można dopuścić do sytuacji, aby w demokratycznym państwie prawnym wniosek strony o dofinansowanie kosztów turnusu rehabilitacyjnego, mający znacznie dla realizacji jej praw, byłby rozpatrywany poza procedurą.źródło: ShutterStock

Przyznanie dofinansowania jest formą władczej konkretyzacji prawa, której adresatem jest konkretna osoba. Akt taki powinien przybrać formę decyzji administracyjnej - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niepełnosprawny mężczyzna zwrócił się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym.

Dyrektor MOPR poinformował go zwykłym pismem o negatywnym rozpatrzeniu wniosku, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze postanowieniem z 15 czerwca 2018 r. stwierdziło następnie niedopuszczalność odwołania.

Organ odwoławczy wskazał, że pismo dyrektora MOPR nie jest decyzją i nie może zostać zaskarżone w trybie odwoławczym do organu wyższego stopnia. W przypadku dofinansowania przepisy nie przewidują wydania decyzji przez organ administracji publicznej. W ocenie SKO podstawę dofinansowania zadań ze środków Funduszu stanowi m.in. umowa, która określa w szczególności rodzaj zadania podlegającego dofinansowaniu, wysokość środków Funduszu przyznanych na realizację zadania oraz termin rozpoczęcia realizacji zadania.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane