statystyki

PFRON: Schorzenie może być ujęte w uzasadnieniu orzeczenia

autor: Michalina Topolewska08.04.2019, 20:00; Aktualizacja: 09.04.2019, 12:17
Jeśli stwierdzenie dotyczące występowania u pracownika jednego ze schorzeń szczególnych znajduje się w uzasadnieniu do orzeczenia, to ma on prawo do wyższego dofinansowania do wynagrodzenia.

Jeśli stwierdzenie dotyczące występowania u pracownika jednego ze schorzeń szczególnych znajduje się w uzasadnieniu do orzeczenia, to ma on prawo do wyższego dofinansowania do wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Jeśli stwierdzenie dotyczące występowania u pracownika jednego ze schorzeń szczególnych znajduje się w uzasadnieniu do orzeczenia, to ma on prawo do wyższego dofinansowania do wynagrodzenia.

Tak odpowiedział Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) na pytanie skierowane przez Ogólnopolską Bazę Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON.org). Co do zasady, wysokość dopłaty do wynagrodzenia pracownika z dysfunkcją zdrowotną wynosi 450 zł miesięcznie, gdy ma orzeczoną lekką niepełnosprawność, 1125 zł, jeśli ma ona stopień umiarkowany, a 1800 zł przy znacznym jej poziomie. Wysokość dofinansowania może być zwiększona o 600 zł, jeśli orzeczone zostało jedno ze schorzeń szczególnych wymienionych w art. 26a ust. 1b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 511 ze zm.). Zalicza się do nich: chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, epilepsję oraz utratę wzroku.

Problem w tym, że czasami pracodawcy po otrzymaniu od pracownika orzeczenia, zwłaszcza tego, wydanego przez lekarza orzecznika ZUS, mają wątpliwości, czy należy im się podwyższone dofinansowanie, bo nie zawsze jest w nim wpisany symbol konkretnej przyczyny niepełnosprawności. Tak było w przypadku firmy, której sytuację opisał OBPON.org w pytaniu do PFRON. Pracownik przedstawił orzeczenie, w którym lekarz ZUS ustalił, że jest całkowicie niezdolny do pracy, natomiast w uzasadnieniu wskazał, że jest leczony z powodu „schorzenia natury psychicznej”. OBPON.org zapytał się więc, czy na tej podstawie pracodawca może zaliczyć pracownika do stopnia umiarkowanego ze schorzeniem szczególnym, tj. chorobą psychiczną, i otrzymywać na niego wyższe subsydia płacowe.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane