statystyki

500 plus, by żyło się lepiej. Pytanie tylko, komu?

autor: Paulina Nowosielska06.04.2019, 08:45
Matka karmiąca dziecko piersią

500 zł nie wystarczy, by skłonić ludzi do wyborczego poparcia dla sponsorów. Powinni z tym się liczyć także ci, którzy obiecują utrzymanie 500+ po przejęciu władzy. Wielu Polaków oczekuje raczej poważnej rozmowy o polityce społecznej państwa niż o przyznawaniu bądź odbieraniu kolejnych doraźnych nagródźródło: ShutterStock

Mija trzecia rocznica wprowadzenia programu 500+. Od lipca ma zostać rozszerzony o wypłatę także na pierwsze dziecko. Znika kryterium dochodowe. By żyło się lepiej. Pytanie tylko, komu? Pojawił się skutek uboczny tej obietnicy, którego politycy najwyraźniej nie przewidzieli: narastająca nieufność.

P oranek w publicznym przedszkolu na warszawskim Mokotowie. Jest tuż po 8.00, więc ścisk w szatni spory. Dzieci zakładają kapcie, rodzice i dziadkowie rozmawiają. Na tapecie: nowe 500+. Temat w tym miejscu niezmienny, odkąd prezes Kaczyński osobiście zapowiedział zniesienie kryterium dochodowego i przyznanie świadczenia na każde dziecko. – To nierealne. Pani wie, o jaką kasę tu chodzi? Gigantyczną! – mówi mężczyzna w średnim wieku, pomagając chłopcu ściągnąć kurtkę. Jego rozmówczyni rzuca kąśliwą uwagę, że teraz przybędzie ludzi, którym pracować się nie chce. – Ja takich pieniędzy na dzieci nie miałam, a troje wychowałam – odzywa się starsza kobieta. – A słyszała pani, że teraz dostaną wszyscy, nie tylko biedni? Bogaci nawet tych 500 zł nie poczują. Efekt tego taki, że rząd dla nauczycieli na podwyżki nie ma. Ja na wszelki wypadek zaklepałem już sobie urlop w pracy na najbliższe dni – wtrąca mężczyzna. Widać, że ten argument zrobił na małym tłumie wrażenie. Dyskusja toczy się w momencie, gdy ciągle nie wiadomo, co ze strajkiem w oświacie. Wychowawcy tego przedszkola poinformowali rodziców, by w niedzielę zaglądali do e-maili. Bo decyzja zapadnie w ostatniej chwili. Mężczyzna ciągnie dalej: – Rząd i ci z totalnej licytują się w najlepsze, kto da więcej. A my mamy w to uwierzyć.

W przedszkolu, szkole, sklepie osiedlowym. Dyskutujemy o nowym 500+, które rozbudziło zbiorową wyobraźnię. Bo większość z nas ma dzieci, a dzieci kosztują; bo w grę wchodzą pieniądze, a te lepiej mieć niż ich nie mieć. Najważniejsze, że rozmawiamy, choć dla polityków to może nie najlepsza informacja.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (54)

  • Zib(2019-04-06 11:54) Zgłoś naruszenie 5121

    Bełkot samozwaca intelektualnego. Nawet Agencja Fitch potwierdziła, że wprowadzenie 500+ na każde dziecko to podwyższenie PKB o 0,3%

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nk(2019-04-06 11:07) Zgłoś naruszenie 4918

    Chyba jasne, komu. Wychowującym przyszłe pokolenie. Że można by te pieniądze lepiej wydać, to pewnie prawda. Ale jakoś trudno mi uwierzyć, że gdyby 500+ nie było, to te pieniądze byłyby rozsądnie wydane na całościowy rozwój kraju. Zawsze są beneficjenci i ci, którzy nie zyskują. Przy 500+ beneficjentów jest wielokrotnie więcej niż nauczycieli, pomijając fakt, że beneficjenci są w różnych grupach zawodowych. Argument z dotowania bogatych słaby, bo ich nie ma aż tak wielu.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • nie zazdroszcze nikomu 500+(2019-04-06 12:55) Zgłoś naruszenie 4740

    A jak PO nie dawalo 500+ ,to fajnie bylo ? Czy rozwijala czy zwijala sie gospodarka Polski. Po prostu te pieniadze byly kradzio, a tak dostaja je ludzie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bert(2019-04-06 12:53) Zgłoś naruszenie 358

    szczujnia wuja pieńkosia pracuje już na pełnych przedwyborczych obrotach, podsycając negatywne emocje tam gdzie się pojawiają, siejąc zwątpienie tam gdzie go nie ma, i ogólnie odwracając kota ogonem. Tak trzymać szanowni towarzysze pismaki.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-04-06 18:29) Zgłoś naruszenie 2821

    Powinno być 1000+ i figa dla nauczycieli

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • IB(2019-04-06 20:51) Zgłoś naruszenie 2812

    Komu? Ludziom którzy podjęli trud urodzenia i wychowania przyszłych obywateli tego państwa. Zresztą jest to zwrot części zapłaconych przez rodzin podatków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anka(2019-04-06 23:43) Zgłoś naruszenie 2412

    Można 500 + nazywać rozdawnictwem, ale trzeba pamiętać, że wszystkie państwa europejskie wypłacają jakąś formę socjalu na dzieci, nie wyłączając Wielkiej Brytanii, do której Polacy masowo emigrowali i migrują. Zwiększanie kwoty wolnej od podatku niczego nie rozwiąże, ponieważ prawda jest taka, że kobieta, które decyduje się na posiadanie więcej, niż dwoje dzieci (troje, czworo, pięcioro) praktycznie na stałe wypada z rynku pracy. Jeżeli chcemy propagować model rodziny wielodzietnej, musimy to robić z pełną świadomością tego, że panie, które decydują się na wielodzietność większość czasu poświęconego na aktywność zawodową spędzą na urlopach macierzyńskich, wychowawczych itd. Nie każda z nich ma męża adwokata lub menadżera, więc program 500 + de facto te rodziny bierze na utrzymanie społeczeństwa. W zamian dzieci z tych rodzin, jak dorosną, będą utrzymywać nasz system emerytalny. Jeżeli będziemy wymagać od kobiet pełnej aktywności zawodowej i zachęcać je ulgami podatkowymi, pojawi się kolejne pokolenie jedynaków, a tego nasz system społeczny może już nie wytrzymać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Andrzej D.(2019-04-06 10:00) Zgłoś naruszenie 223

    Artykuł zaczyna się od zwątpienia w przedszkolu, a jaki mamy elektorat? Czy też wątpi? Nie kupię całego artykułu, bo nie mam nic na koncie więc nie będę wiedział czy autor i ten wątek rozpatrzył? Ja mogę się wypowiedzieć tylko jako pacjent szpitala (pobyt z racji wieku). Moi towarzysze niedoli często bali się przyznać do popierania PiS, a poglądy ich były takie "przyszłość nieważna, ważny dzień dzisiejszy", na pytanie o przyszłość dzieci odpowiadają muszą radzić sobie same, trochę miękną przy wnukach ale niekażdy. Co sie napisałem to moje.

    Odpowiedz
  • Próg dochowy przywrócić dla bogoli(2019-04-06 17:55) Zgłoś naruszenie 1919

    Najważniejsze to zeby 500+ dostawali potrzebujacy o niskich dochodach a nie bogacz co w buty kazzara sie ubiera co rok na chorwacje jezdzi i rozbija sie w swoim wielkim domu zbudowanym za gotowke i spelnia wszystkie zachcianki swoich dzieci cholera jasna,a klasa srednia zyje od 1 do 1 a ze zwrotu podatku jedzie nad polskie morze bo go nie stac na zagraniczne wczasy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Oleksy(2019-04-06 14:47) Zgłoś naruszenie 1822

    Zamiast 500+ rząd powinien wprowadzić karty znizkowe 500+ na wszystkie potrzeby dzieci młodzieży byłoby taniej i wiadomo przynajmniej ze nie poszły pieniądze na nałogi rodziców

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • matka(2019-04-07 11:02) Zgłoś naruszenie 1716

    A kiedy będzie wprowadzony tzw."PODATEK BYKOWY"?Uważam,że wielka pora na wprowadzenie go.To co moje dzieci później będą utrzymywać na emeryturach te osoby?Jak nie ma dzieci to niech płaci a nie wyjeżdża na wczasy na "KANARY".

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • j.(2019-04-07 10:53) Zgłoś naruszenie 139

    Dawanie 500 zł na dziecko zamożnym rodzicom przypomina postępowanie jakiegoś szalonego Janosika, który zabiera chłopom, a daje Panu Hrabiemu, bo przecież wszystko bierze się z podatków, płaconych także przez mniej zarabiających, także z podatków płaconych przez piszącego te słowa. Tu trochę racji ma Korwin-Mikke, z którego poglądami zasadniczo się nie zgadzam, ale jeśli świadczenia z budżetu przyznaje się tym, którzy sami sobie nieźle radzą, to jest to zwykła granda i tyle!

    Odpowiedz
  • Prawnik(2019-04-06 22:01) Zgłoś naruszenie 1214

    Dziś Kaczyński powiedział, komu 500+ Krowie 500+, a ***** 100+ Bez kryteriów dochodowych.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • utylizacja bezdzietnych +(2019-04-06 11:21) Zgłoś naruszenie 1123

    utylizacja bezdzietnych +

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Hana(2019-04-07 16:13) Zgłoś naruszenie 106

    Tyle jadu wylewa się tu na nauczycieli, że aż przykro czytać. Teraz dzieci pójdą do szkoły i te teksty, zasłyszane w domu będą wykrzykiwać nauczycielom, gdy ci będą np. próbowali uciszyć rozkrzyczanych uczniów. Jak taki nauczyciel, o którym pogardliwie mówi rodzic ma nauczać dzieci, przecież jeśli kogoś się nie szanuje to i się go nie słucha. Zatem drodzy rodzice szykujcie kasę na korepetycje, bo wasze dzieci będą (za waszym przykładem) ignorowały nauczycieli w szkołach. Sami sobie i własnym dzieciom szkodzicie. Zapewniam, dopiero teraz będą problemy wychowawcze. Przypominam szkoła ma uczyć a rodzice wychowywać.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zenek(2019-04-07 04:14) Zgłoś naruszenie 98

    zasadą, jak leming się kieruje jest prosta-gdy coś otrzyma za darmo,nawet gdy mu się należy,w życiu na takich ludzi nie zagłosuje,co skutecznie stosowało i wprowadzało w życie PO,pozbawiając ludzi nawet przypraw w barach mlecznych.Do dziś ma 20 %poparcia

    Odpowiedz
  • Agi36(2019-04-08 12:22) Zgłoś naruszenie 80

    Nie powinno być kryterium dochodowe, tylko każda rodzina która by chciała dostawać 500+ powinna przedstawić zaswiadczenie, że chociaż jedną osoba w gospodarstwie pracuje . Mówicie że patologia dostaje pieniądze, to trzeba ja zmósić do pracy jak chce dostać kasę, a nie żerować na dzieciach. Wiele rodzin pracuje i dostaje 500+To oni też mogą.

    Odpowiedz
  • Mary(2019-04-07 17:01) Zgłoś naruszenie 73

    Do Hana. Masz całkowitą rację.juz wiele lat temu od ucznia, którego rodzice są lekarzami usłyszałam pytanie, z pogardą w głosie" a z tego da się wyżyć?"(patrz pensja nauczycielska). Zero szacunku, rodzice na to zapracowali, i mam nadzieję, że to do nich kiedyś wróci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • guuu77(2019-04-07 14:59) Zgłoś naruszenie 25

    3 bardzo proszę o pomoc Wystarczy udostępnienie b.link/andrzej65

    Odpowiedz