statystyki

Samochód służbowy dla celów prywatnych ze składkami

autor: Marcin Nagórek06.04.2019, 07:00
W wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 12 września 2018 r., sygn. akt III AUa 804/18, uznano za prawidłowe stanowisko ZUS, zgodnie z którym wyłączeniem nie są objęte pojazdy służbowe (korzyści z ich użytkowania) udostępniane pracownikom do celów prywatnych.

W wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 12 września 2018 r., sygn. akt III AUa 804/18, uznano za prawidłowe stanowisko ZUS, zgodnie z którym wyłączeniem nie są objęte pojazdy służbowe (korzyści z ich użytkowania) udostępniane pracownikom do celów prywatnych.źródło: ShutterStock

ZUS uznał, że przychody naszego pracownika z tytułu korzystania ze służbowego auta do celów prywatnych powinny wchodzić do podstawy wymiaru składek. Uważamy, że korzystają one z wyłączenia. Pracownicy ponoszą też symboliczną odpłatność. Kto ma rację?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie).

Na uwagę zasługuje art. 18 ust. 1 ustawy systemowej, z którego wynika, że podstawę wymiaru składek na ww. ubezpieczenia pracowników stanowi przychód. Chodzi tu o przychody w rozumieniu przepisów podatkowych z tytułu stosunku pracy. Natomiast w par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia postanowiono, że podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane