statystyki

Samochód służbowy dla celów prywatnych ze składkami

autor: Marcin Nagórek06.04.2019, 07:00
W wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 12 września 2018 r., sygn. akt III AUa 804/18, uznano za prawidłowe stanowisko ZUS, zgodnie z którym wyłączeniem nie są objęte pojazdy służbowe (korzyści z ich użytkowania) udostępniane pracownikom do celów prywatnych.

W wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 12 września 2018 r., sygn. akt III AUa 804/18, uznano za prawidłowe stanowisko ZUS, zgodnie z którym wyłączeniem nie są objęte pojazdy służbowe (korzyści z ich użytkowania) udostępniane pracownikom do celów prywatnych.źródło: ShutterStock

ZUS uznał, że przychody naszego pracownika z tytułu korzystania ze służbowego auta do celów prywatnych powinny wchodzić do podstawy wymiaru składek. Uważamy, że korzystają one z wyłączenia. Pracownicy ponoszą też symboliczną odpłatność. Kto ma rację?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa systemowa) oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe (dalej: rozporządzenie).

Na uwagę zasługuje art. 18 ust. 1 ustawy systemowej, z którego wynika, że podstawę wymiaru składek na ww. ubezpieczenia pracowników stanowi przychód. Chodzi tu o przychody w rozumieniu przepisów podatkowych z tytułu stosunku pracy. Natomiast w par. 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia postanowiono, że podstawy wymiaru składek nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane