Zwolnienia lekarskie problemem w firmach

autor: Bożena Wiktorowska04.04.2019, 08:49; Aktualizacja: 04.04.2019, 08:49
Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy sfinansowali 37,5 proc. kosztów zwolnień. Tendencja jest rosnąca, kwotowo to o 600 mln zł więcej niż w 2017 r.

Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy sfinansowali 37,5 proc. kosztów zwolnień. Tendencja jest rosnąca, kwotowo to o 600 mln zł więcej niż w 2017 r.źródło: ShutterStock

Firmy ponoszą coraz większe koszty związane z przebywaniem pracowników na zwolnieniach lekarskich. Z najnowszych danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w ubiegłym roku przedsiębiorcy sfinansowali 37,5 proc. kosztów zwolnień. Tendencja jest rosnąca, kwotowo to o 600 mln zł więcej niż w 2017 r.

Dlatego Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zachęca firmy do korzystania z przysługujących im uprawnień do kontrolowania podwładnych. Na przyszły tydzień zaplanował szkolenie na ten temat, prowadzone przez ekspertów ZUS. Warsztat odbędzie się przy okazji spotkania Rady Przedsiębiorców.

– Ta sprawa jest ważna z uwagi na wysoki poziom absencji chorobowej pracowników – podkreśla Abramowicz. Jego zdaniem przedsiębiorcy powinni być zainteresowani ujawnianiem nieuzasadnionych przypadków.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane