Porada pielęgniarki wyceniona na 8 zł: Środowisko oburzone

autor: Agata Szczepańska03.04.2019, 09:56; Aktualizacja: 03.04.2019, 09:56
Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.

Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.źródło: ShutterStock

Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.

„Mam brać pełną odpowiedzialność za pacjenta i dostać 8 zł? Kolejna kpina z zawodu! Zrzucenie obowiązków lekarzy na pielęgniarki” – to tylko niektóre z komentarzy pod adresem projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które ma wprowadzić poradę pielęgniarską. W podobnym tonie swoją opinię o nim zatytułował Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położonych (OZZPiP): „Porada pielęgniarska czy żart ministra?”.

„MZ i NFZ nie zakładają żadnego dodatkowego finansowania tego świadczenia gwarantowanego. Nie zgadzamy się na papierowo zwiększony prestiż zawodu” – pisze w piśmie do ministra przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok. I zapowiada, że związek będzie apelować do środowiska o bojkotowanie nowych obowiązków.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

  • rząd powinien zrobić ustawę,aby zatrudniać (2019-04-03 11:53) Zgłoś naruszenie 45

    opiekunów medycznych i ratowników zastępując pielęgniarki.To rozpasane towarzystwo nie jest przyjazne pacjentowi od powstania miasteczka z bufetowymi.

    Odpowiedz
  • Panie Janie(2019-04-03 17:44) Zgłoś naruszenie 40

    Tak, chcemy zarabiać adekwatnie do wykonywanej pracy i wykształcenia. Mamy ukończone studia wyższe, specjalizacje, liczne kursy (opłacane rzecz jasna z własnej pensji, bo to co daje rada pielęgniarska to nic innego jak pobierane od nas miesiąc składki). Wymaga się od nas coraz więcej, za te same pieniądze. W 2 osoby wykonujemy czynności należące do co najmniej 5 osób. Jak tylko pacjent o coś pyta ponad normę to ja muszę odpowiedzieć zdawkowo żeby biec i wykonać czynność u kogoś innego, bo zaraz kolejna osoba powie mi, że nie wykonałam czynnosci. Tak się nie da żyć. Czytajac komentarze, ze prosze zmienić zawód - z chęcią. Bo stanowimy z naszym natlokiem obowiazkow realne zagrożenie dla oacjentka. Ale jak zmienimy zawód to nic nie zmieni w kwestii opieki nad chorymi. Młode dziewczyny uciekaja ze studiów pielegniarskich jak zobaczą szpital od środka na praktykach. Uciekają po skończeniu studiów za granicę albo w ogóle nie odbierają prawa wykonywania zawodu. W małych miejscowościach nie ma w ogóle osób ponizej 30 roku życia. Wszysto starsze panie, po 50, z zdezelowanym kręgosłupem od lat pracy w zawodzie, zawalone dokumentacją i ciągłymi wymogami i procedurami. Ten system w końcu oadnie, ale razem z nim my i pacjenci ucierpia. Innej możliwości nie widzę.

    Odpowiedz
  • Pacjęt (2019-04-03 16:06) Zgłoś naruszenie 32

    Poelęgniarka robi 10 razy więcej od nauczyciela ma bardziej odpowiedzialną pracę i jest tak samo wykształcona . Ile powinna zarabiać ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • za co im płacą?(2019-04-03 11:58) Zgłoś naruszenie 22

    za picie kawy?

    Odpowiedz
  • chciałyby zarabiać już jak rezydenci?PO-parodia(2019-04-03 15:10) Zgłoś naruszenie 12

    POlska anomalia w praktyce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • RAMZES12(2019-04-03 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    ZA PICIE KAWY I SPANIE W POKOJACH LEKARSKICH

    Odpowiedz
  • 1313(2019-04-04 00:11) Zgłoś naruszenie 02

    I co z tego, że wyższe studia skończyła .Czy dlatego ,że będąc pielęgniarką długoterminową to przy opiece nad leżącym chorym podała mi tylko ręcznik.A żeby posadzić chorego na wózek to musiałam poprosić o pomoc.Ale jak "paniusia"miała coś zrobić stojąc przy łóżku chorego na wysokich szpilkach.

    Odpowiedz