statystyki

Porada pielęgniarki wyceniona na 8 zł: Środowisko oburzone

autor: Agata Szczepańska03.04.2019, 09:56; Aktualizacja: 03.04.2019, 09:56
Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.

Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.źródło: ShutterStock

Dramatycznie niska kwota za dodatkowe obowiązki oraz odbieranie i tak niewielkiej samodzielności – tak pielęgniarki oceniły propozycje resortu zdrowia.

„Mam brać pełną odpowiedzialność za pacjenta i dostać 8 zł? Kolejna kpina z zawodu! Zrzucenie obowiązków lekarzy na pielęgniarki” – to tylko niektóre z komentarzy pod adresem projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), które ma wprowadzić poradę pielęgniarską. W podobnym tonie swoją opinię o nim zatytułował Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położonych (OZZPiP): „Porada pielęgniarska czy żart ministra?”.

„MZ i NFZ nie zakładają żadnego dodatkowego finansowania tego świadczenia gwarantowanego. Nie zgadzamy się na papierowo zwiększony prestiż zawodu” – pisze w piśmie do ministra przewodnicząca OZZPiP Krystyna Ptok. I zapowiada, że związek będzie apelować do środowiska o bojkotowanie nowych obowiązków.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

  • rząd powinien zrobić ustawę,aby zatrudniać (2019-04-03 11:53) Zgłoś naruszenie 45

    opiekunów medycznych i ratowników zastępując pielęgniarki.To rozpasane towarzystwo nie jest przyjazne pacjentowi od powstania miasteczka z bufetowymi.

    Odpowiedz
  • Panie Janie(2019-04-03 17:44) Zgłoś naruszenie 40

    Tak, chcemy zarabiać adekwatnie do wykonywanej pracy i wykształcenia. Mamy ukończone studia wyższe, specjalizacje, liczne kursy (opłacane rzecz jasna z własnej pensji, bo to co daje rada pielęgniarska to nic innego jak pobierane od nas miesiąc składki). Wymaga się od nas coraz więcej, za te same pieniądze. W 2 osoby wykonujemy czynności należące do co najmniej 5 osób. Jak tylko pacjent o coś pyta ponad normę to ja muszę odpowiedzieć zdawkowo żeby biec i wykonać czynność u kogoś innego, bo zaraz kolejna osoba powie mi, że nie wykonałam czynnosci. Tak się nie da żyć. Czytajac komentarze, ze prosze zmienić zawód - z chęcią. Bo stanowimy z naszym natlokiem obowiazkow realne zagrożenie dla oacjentka. Ale jak zmienimy zawód to nic nie zmieni w kwestii opieki nad chorymi. Młode dziewczyny uciekaja ze studiów pielegniarskich jak zobaczą szpital od środka na praktykach. Uciekają po skończeniu studiów za granicę albo w ogóle nie odbierają prawa wykonywania zawodu. W małych miejscowościach nie ma w ogóle osób ponizej 30 roku życia. Wszysto starsze panie, po 50, z zdezelowanym kręgosłupem od lat pracy w zawodzie, zawalone dokumentacją i ciągłymi wymogami i procedurami. Ten system w końcu oadnie, ale razem z nim my i pacjenci ucierpia. Innej możliwości nie widzę.

    Odpowiedz
  • Pacjęt (2019-04-03 16:06) Zgłoś naruszenie 32

    Poelęgniarka robi 10 razy więcej od nauczyciela ma bardziej odpowiedzialną pracę i jest tak samo wykształcona . Ile powinna zarabiać ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • za co im płacą?(2019-04-03 11:58) Zgłoś naruszenie 22

    za picie kawy?

    Odpowiedz
  • chciałyby zarabiać już jak rezydenci?PO-parodia(2019-04-03 15:10) Zgłoś naruszenie 12

    POlska anomalia w praktyce.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • RAMZES12(2019-04-03 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    ZA PICIE KAWY I SPANIE W POKOJACH LEKARSKICH

    Odpowiedz
  • 1313(2019-04-04 00:11) Zgłoś naruszenie 02

    I co z tego, że wyższe studia skończyła .Czy dlatego ,że będąc pielęgniarką długoterminową to przy opiece nad leżącym chorym podała mi tylko ręcznik.A żeby posadzić chorego na wózek to musiałam poprosić o pomoc.Ale jak "paniusia"miała coś zrobić stojąc przy łóżku chorego na wysokich szpilkach.

    Odpowiedz