statystyki

NSA: Przy ustalaniu choroby zawodowej ważniejsze orzeczenie lekarskie od zaświadczenia

autor: Michał Culepa03.04.2019, 09:10; Aktualizacja: 03.04.2019, 09:12
Sprawa dotyczyła odwołania od decyzji powiatowego, a następnie wojewódzkiego inspektora sanitarnego, którzy zgodnie uznali, iż schorzenie Beaty N. – zespół cieśni nadgarstka – nie jest chorobą zawodową.

Sprawa dotyczyła odwołania od decyzji powiatowego, a następnie wojewódzkiego inspektora sanitarnego, którzy zgodnie uznali, iż schorzenie Beaty N. – zespół cieśni nadgarstka – nie jest chorobą zawodową.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła odwołania od decyzji powiatowego, a następnie wojewódzkiego inspektora sanitarnego, którzy zgodnie uznali, iż schorzenie Beaty N. – zespół cieśni nadgarstka – nie jest chorobą zawodową.

Pani N. pracowała przez niespełna 4,5 roku w jednym z hipermarketów należących do ogólnopolskiej sieci. Była zatrudniona na stanowisku sprzedawcy-kasjera, ale wykonywała też różne inne prace – m.in. transportowała towar z magazynu do poszczególnych działów, układała go na półkach itp. Pani N. i inne pracownice często prowadziły wózki załadowane ciężkimi paletami, znacznie przekraczającymi dozwolone normy wynikające z przepisów bhp. W dodatku – co ustalono w późniejszym procesie – ewidencja czasu pracy w tym markecie zawierała istotne braki, nieprawidłowo rozliczano np. godziny nadliczbowe, nie wykazując części z nich w odpowiednich rejestrach.

Po rezygnacji z pracy Beata N. odczuwała już dolegliwości w rękach. Zgłosiła się więc do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy, gdzie jednak wydano orzeczenie odmawiające uznania schorzenia za chorobę zawodową, gdyż jej zajęcie było pracą: „zmienną, niemającą charakteru pracy monotypowej, a wykonywane czynności o zróżnicowanym charakterze nie powodowały nadmiernego obciążenia układu ruchu”. Analogiczne orzeczenie wydał Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego, wskazując jedynie na pozazawodowe przyczyny schorzenia (głównie zmiany w układzie kostnym i stawowym).


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane