Nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne. Informatyzacja w parze z biurokracją

autor: Agata Szczepańska02.04.2019, 19:00
dokumenty

3895 to liczba świadczeniodawców realizujących zlecenia na wyroby medyczneźródło: ShutterStock

Nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne zamiast dotychczasowych dwóch, liczy aż siedem stron. Przeciwko takiej zmianie protestują i lekarze, i producenci.

Zlecenie na wyroby medyczne (do których zalicza się m.in. pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, worki stomijne, ortezy) wystawia najczęściej lekarz. Taki dokument trzeba potwierdzić w oddziale NFZ i dopiero wówczas można go zrealizować. Ponieważ z produktów tych korzystają w dużej mierze osoby z niepełnosprawnościami, leżące lub takie, którym choroba w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się, procedury te są dla nich uciążliwe, często musi je w ich imieniu realizować opiekun. Aby to uprościć, resort zdrowia umożliwił potwierdzenie zleceń drogą elektroniczną. Rozwiązanie to wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 1515). Jednocześnie upoważniła ministra m.in. do wydania nowego wzoru zlecenia. Określa je rozporządzenie z 21 marca 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy (Dz.U. z 2019 r., poz. 582), opublikowane w ostatni piątek i już obowiązujące.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane