statystyki

Nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne. Informatyzacja w parze z biurokracją

autor: Agata Szczepańska02.04.2019, 19:00
dokumenty

3895 to liczba świadczeniodawców realizujących zlecenia na wyroby medyczneźródło: ShutterStock

Nowy wzór papierowego zlecenia na wyroby medyczne zamiast dotychczasowych dwóch, liczy aż siedem stron. Przeciwko takiej zmianie protestują i lekarze, i producenci.

Zlecenie na wyroby medyczne (do których zalicza się m.in. pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, worki stomijne, ortezy) wystawia najczęściej lekarz. Taki dokument trzeba potwierdzić w oddziale NFZ i dopiero wówczas można go zrealizować. Ponieważ z produktów tych korzystają w dużej mierze osoby z niepełnosprawnościami, leżące lub takie, którym choroba w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się, procedury te są dla nich uciążliwe, często musi je w ich imieniu realizować opiekun. Aby to uprościć, resort zdrowia umożliwił potwierdzenie zleceń drogą elektroniczną. Rozwiązanie to wprowadziła ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 1515). Jednocześnie upoważniła ministra m.in. do wydania nowego wzoru zlecenia. Określa je rozporządzenie z 21 marca 2019 r. w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy (Dz.U. z 2019 r., poz. 582), opublikowane w ostatni piątek i już obowiązujące.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane