statystyki

Wielodzietna matka o 500+: Nie przeliczajcie naszych dzieci na złotówki

autor: Paulina Nowosielska16.03.2019, 20:00; Aktualizacja: 17.03.2019, 08:13
Polityka społeczna? Jako bezrobotna matka korzysta z ”kosiniakowego„, czyli 1 tys. zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka. Do tego 500 plus i program ”Dobry start„, 300 zł na szkolną wyprawkę dla ucznia.

Polityka społeczna? Jako bezrobotna matka korzysta z ”kosiniakowego„, czyli 1 tys. zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka. Do tego 500 plus i program ”Dobry start„, 300 zł na szkolną wyprawkę dla ucznia.źródło: ShutterStock

Powstał nowy społeczny odbiór dużej rodziny. Doprowadza mnie do szewskiej pasji, gdy słyszę: „Widać, że 500 plus działa”. Ludziom nie mieści się w głowie, że marzyliśmy o dużej rodzinie – opowiada matka czwórki dzieci

A nalizy ekonomiczne tworzone na podstawie danych GUS pokazują, że dochody rodzin wielodzietnych w Polsce wzrosły w ciągu trzech lat o 50 proc. i tylko nieznacznie odbiegają od poziomu Wielkiej Brytanii. Wśród gospodarstw z trójką i więcej dzieci spadło zagrożenie ubóstwem (z 35,8 proc. do 14,7 proc.) i jest dziś niemal identyczne jak w rodzinach z jednym dzieckiem. Od początku 2019 r. obowiązuje przepis dający możliwość przyznania Karty Dużej Rodziny także tym rodzicom, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. W 2018 r. z KDR korzystało ponad 2 mln osób, to o ponad 140 proc. więcej niż przed trzema laty. Złośliwi mówią, że opłaca się mieć dużą rodzinę. Słychać zgryźliwe komentarze o ”beneficjentach 500 plus„, o ludziach, którym wiara narzuca styl życia, a nawet o nowym typie patologii, która z rodziny czyni dochodowy interes. I te słowa najbardziej bolą.

Zawsze i nigdy

Aniela Święcicka ma czworo dzieci: Tytusa (9 lat), Tośka (6 lat), Bronka (3 lata) i Janeczkę (3 miesiące). – Funkcjonujemy inaczej niż większość osób – mówi. Co to znaczy: inaczej? – Nigdy nie byłam zatrudniona, moje dzieci nie chodzą do publicznych szkół, postawiliśmy na edukację domową. A to oznacza, że ominęły mnie zmartwienia, jak pogodzić pracę na etacie z domem, nie starałam się o dodatkowe punkty w walce o miejsce w przedszkolu.

Nie lubi radykalnego stawiania sprawy, ale w jednym przypadku słowa ”zawsze„ i ”nigdy„ pasują idealnie. Zawsze chcieli z mężem dużej rodziny (ona ma troje rodzeństwa, on – ośmioro). I nigdy nie robili wyliczeń, czy ich na to stać. – Pewnie gdyby racjonalnie ocenić nasz budżet, to trzeba by się przed poczęciem dziecka zastanowić. Ale dzieci przeliczać na złotówki? To niepoważne, poza tym pieniądze zawsze w końcu się znajdują. Może to kwestia priorytetu i rezygnacji z rzeczy, które są nam zbędne – tłumaczy.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Komentarze (58)

  • Ja(2019-03-16 23:50) Zgłoś naruszenie 3631

    Z moich podatków masz pićset PiS a ja za to nie mam opiekivzdrowotnej, nie bede mial emerytury i moj kraj staje się suwerenem komunistów.. Super za masz X bechorow * 500

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Qur2(2019-03-17 07:57) Zgłoś naruszenie 3418

    No to nie bierz kobieto 500+ i zatkaj im gęby. :))))

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • asi(2019-03-17 17:31) Zgłoś naruszenie 321

    500 plus tylko dla pracujących i placacych podatki!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nk(2019-03-17 07:21) Zgłoś naruszenie 2820

    Przeliczanie dzieci na 500+ świadczy tylko o tych, którzy to robią i w których ciasnych główkach nie mieści się, że ktoś może zdecydować się na wydanie na świat i wychowanie wielu dzieci bez względu na jakiekolwiek świadczenia. Stara prawda: Oceniamy według miary swego własnego człowieczeństwa (egoizmu, materializmu, dzieciofobii, hedonizmu). Dochodzi oczywiście nieuświadomiona zawiść. Nikt się tymi dziećmi nie interesował przed 500+ a teraz wielu, jak widzi dzieci, to im liczydła z oczu wyzierają.

    Pokaż odpowiedzi (12)Odpowiedz
  • EMERYT(2019-03-17 08:59) Zgłoś naruszenie 2615

    Chciałaś mieć wielką rodzinę i Żeby ci nie liczyć 500+ TO NIE BIERZ TYCH 500+ ?????????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-03-17 09:14) Zgłoś naruszenie 248

    popieram emeryta, skoro taka mama chciała mieć dużą rodzinę, jej sprawa, a skoro nie pasuje jej 500 zł, to przecież nikt jej nie zmusza, niech nie bierze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anna(2019-03-17 09:09) Zgłoś naruszenie 228

    Przy czwórce dzieci /500x4/ 2000 zł na rękę , to jak mieć wynagrodzenie 2774 brutto jak się pracuje. Zwrot ulgi prorodzinnej z rozliczenia PIT męża to następne 6924 zł / za 4 dzieci/ + inne ulgi . Na koniec emerytura matczyna. Jest , to jakiś sposób na życie.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Kpiarz (2019-03-17 08:13) Zgłoś naruszenie 229

    Politycy to tacy ludzie, którzy nawet naturalne zjawiska przypiszą sobie jako sukces, za nic nie ponoszą odpowiedzialności, niestraszne im konsekwencje nieprzemyślanych działań i chętnie rozdają cudze pieniądze, wspierając tych którzy bezrobocie odziedziczyli po rodzicach....... Czyżbym przez czysty przypadek opisał PiS.?? ?......😁

    Odpowiedz
  • jacek(2019-03-18 22:33) Zgłoś naruszenie 173

    I żyje sobie błogo pani Aniela z dzieci. A że za ścianą żyje emeryt , którego nie stać na wykupienie leków to pani Anieli zwisa. Ważne że ona kosztem tego emeryta ot tak przypadkiem kasuje 2 tys.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nn(2019-03-17 11:36) Zgłoś naruszenie 1514

    To jest naprawdę fenomen społeczny. Ludzie, którzy nie chcą lub nie mogą mieć dzieci, mają pretensję do tych, którzy chcą (tak, niektórym trudno to sobie wyobrazić, ale są tacy ludzie, którzy są wolni od mentalności antykoncepcyjnej i antynatalistycznej - uważają, że życie jest piękne i nie chcą tego piękna konsumować sami). Mają pretensję, że ktoś korzysta z tego, co czego ma prawo. Gdyby płacili, hipotetycznie, za bezdzietność, sami nie mieliby skrupułów i też by brali.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • durna tys oj durna(2019-03-21 08:30) Zgłoś naruszenie 50

    typowa polka lozko i nie pracowac a brac i jeszcze idiotycznie to traktowac

    Odpowiedz
  • Cyberpunk1987(2019-07-01 15:31) Zgłoś naruszenie 40

    Pani matko czwórki dzieci. Branie 500+ (w tym wypadku od dzisiaj 2000+) nie jest obowiązkiem. Dzieci są Pani ale pieniądze na te SPOŁECZNE ŁAPÓWKI są podatników, w tym też tych którzy nie korzystają z tego programu. Ja w podzięce i całkiem PRZYPADKIEM od 2020 roku będę płacił prawie 1500 na ZUS. Dlatego proszę nie doprowadzać mnie do SZEWSKIEJ PASJI.

    Odpowiedz
  • idiotka(2019-03-20 15:27) Zgłoś naruszenie 40

    kuźwa nie przeliczajcie, ************ 40 lat za najniższą krajową i mam 1300 zł emerytury i nie przeliczać jak dostajecie za leżenie, ********** się i rozmnażanie, odwaliło jej. Zlikwidować 500+ i jak dzieci będą chodziły niedożywione to zabrać jej dzieci a jej pały i do pracy jak tak chciała się rozmnażać nie mając za co ich wyżywić, ubrać itp.

    Odpowiedz
  • kleopatra(2019-03-22 12:19) Zgłoś naruszenie 40

    Przecież można mieć 4 dzieci i pracować. Chyba ta kobieta nie zamierza aż do liceum obslugiwać dzieci w domu. Nie jest powiedziane że kobieta niepracująca zawodowo lepiej wychowuje dzieci, dba o dom, gotuje obiady , sprząta itd. Zwykle czas takim paniom przelatuje między palcami, sporo tracą na plotki i kawki u sąsiadek. Kobieta pracująca jest lepiej zorganizowana, nie traci czasu na głupoty, mąż silą rzeczy musi się włączyć do opieki nad dziećmi i prowadzenia domu, dzieci od początku są wdrażane do pomagania w domu, nie wyrastają na leworęczne, co im procentuje w dorosłym życiu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • patologiczny rząd(2019-03-20 20:57) Zgłoś naruszenie 40

    my emeryci odbudowywaliśmy kraj, pracowaliśmy na swoje dzieci, żyliśmy w biedzie i na stare lata za swoją ok. 40 letnią pracę żyjemy w biedzie, zgroza, a młodzi tylko leżą i rozmnażają się i mają za to płacone z majątku narodowego wypracowanego przez nas

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd(2019-03-21 20:49) Zgłoś naruszenie 40

    Dzieci wasze (to wy decydowaliście o ich ilości), złotówki są nasze, podatników...Dlatego nie musimy akceptować takiego rozdawnictwa, tylko dlatego, że ktoś miał kaprys płodzenia bez umiaru .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • głupia baba(2019-03-20 20:59) Zgłoś naruszenie 20

    ona marzy o wielkie rodzinie a ja marze o dużych pieniądzach, i co, mam bank okraść, marzyć to sobie kuźwa można

    Odpowiedz
  • Laura54(2019-03-22 06:23) Zgłoś naruszenie 11

    Pomyślcie o takim zjawisku jak bezdomność. Jak to możliwe, że po miastach nadal chodzą brudni, przemarznięci ludzie, którzy nie mają dachu nad głową, a nasze bogate państwo daje bogatym rodzicom co miesiąc premię 500 za posiadanie dziecka. My, chrześcijanie, katolicy, etyczni agnostycy, przechodzimy obok nich obojętnie, dobrze, jesli nie mamy nastawienia "a dobrze im tak". Czy naprawdę nie można znaleźć budynków, które dawałyby tym ludziom schronienie, zamiast głosić, że oni lubią tak żyć? Jeśli ktoś z nich lubi, wyleczmy go w psychiatryku i wyślijmy do specjalnie przygotowanych loftów, opuszczonych sal katechetycznych, szkół itp. może w ramach zadośćuczynienia za swoje niedawno nagłośnione grzechy duchowni zrobiliby coś dobrego właśnie dla tej grupy społecznej? Uczą nas - każdy człowiek to brat.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sort65(2019-07-16 21:32) Zgłoś naruszenie 00

    odwzorowanie kobiety co patrzy godzinami w szkiełko może doprowadzić do takich komentarzy w tym rządzący mają cel .Problem w tym aby to dobrze rozszyfrować .Pieniądze są widać to przez rozdawnictwo , to po pierwsze ,a po drugie nie logiczne ustawy blokują wcześniejsze przejścia na emerytury ( np, szkodliwe z lat prlu ,szkoły przyzakładowe co płaciły ów czas pełną składkę do zusu od 15 roku życia ) to miały być emerytury za prace w PRLu za ciężkie warunki pracy ,pisowcy wynagrodzili nas za to dłuższą o piec lat pracą . Motto: aby jednostki mogły godnie żyć ogół musi na nie pracować .Pozdrawiam nie świadomą młodzież.

    Odpowiedz
  • patologia sie rozmnaża(2019-03-20 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    https://uwaga.tvn.pl/uwaga-po-uwadze,2680,n/dzieci-w-sieci-uwaga-po-uwadze-25-ii-2019-oficjalna-strona-programu-uwaga-tvn,284953.html ..... patologia, która dostaje jeszcze 500+, zabrać tym rodzicom dzieci

    Odpowiedz