statystyki

Marcowa waloryzacja: W górę nie tylko emerytury i renty, ale też niektóre zasiłki

autor: Jan Witkowski15.03.2019, 15:30
W wyniku waloryzacji od 1 marca 2019 r. podwyższono kwotę nowo przyznawanego (po raz pierwszy) świadczenia przedemerytalnego – do wysokości 1140,99 zł.

W wyniku waloryzacji od 1 marca 2019 r. podwyższono kwotę nowo przyznawanego (po raz pierwszy) świadczenia przedemerytalnego – do wysokości 1140,99 zł.źródło: ShutterStock

Jak co roku zmianie ulegną także maksymalne kwoty, o jakie można zmniejszyć świadczenia, gdy pobierające je osoby zarobią zbyt dużo. Wyższe będą też dodatki, np. pielęgnacyjny.

Od 1 marca 2019 r. ZUS przeprowadza waloryzację emerytur, rent i innych świadczeń. Emerytury i renty podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacji, nie mniej niż o określoną przepisami gwarantowaną kwotę. Wzrastają też kwoty najniższych emerytur i rent. Dodatki i inne świadczenia podlegają podwyżce wyłącznie wskaźnikiem waloryzacji wynoszącym 102,86 proc., a więc bez zastosowania gwarantowanej kwoty waloryzacji. Wskaźnikiem waloryzacji zostały również podwyższone kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytury i renty w przypadku osiągania przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie wyższego jednak niż 130 proc. tego wynagrodzenia. Miesięcznie kwoty te wynoszą obecnie:


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Krystyna(2019-03-25 19:58) Zgłoś naruszenie 10

    Znowu emeryci oszukani. Nagle z podwyżki 3,26% o której rząd mówił w styczniu i lutym zrobiło się 2,86%, w cudowny sposób zmniejszyła się inflacja za zeszły rok. Teraz już wiadomo skąd pieniądze na 13 wypłatę. Tylko po co kolejny raz oszukiwać emerytów.

    Odpowiedz
  • Mat(2019-03-20 01:16) Zgłoś naruszenie 10

    PIS okradł emerytów obniżając rewaloryzację - miało być 3,26%, a jest 2,86%. Z naszych emeryckich pieniędzy zabrali sporą sumkę i robią nam łaskę, że wypłacą nam 13-tkę z naszych pieniędzy - a pewnie jeszcze sporo zaoszczędzą dla siebie. Dodatkowo obniżenie rewaloryzacji skutkuje na następne lata tym, że już zawsze mniej emerytury będziemy dostawać o właśnie tę obniżoną rewaloryzację. 13-tka dla emerytów to ewidentna propaganda wyborcza - za nasze, emerytów, pieniądze.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane