statystyki

Zbyt wąska definicja opiekuna faktycznego. Kto ma prawo do wsparcia z 500+?

autor: Michalina Topolewska14.03.2019, 17:00
Ojciec z dzieckiem

Zdaniem RPO krąg osób, które mogą być uznane za opiekuna faktycznego, został drastycznie ograniczonyźródło: ShutterStock

Prawo do wsparcia z programu 500+ i innych świadczeń powinni mieć nie tylko opiekunowie, którzy wystąpili do sądu o przysposobienie dziecka, ale też pozostałe osoby sprawujące nad nim bieżącą pieczę.

Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który wystąpił w tej sprawie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Powołuje się na przypadek babci i dziadka, którzy sprawują opiekę nad wnukiem od drugiego miesiąca życia, bo nie jest w stanie tego robić jego matka, chorująca na schizofrenię. Dziadkowie przejęli więc trud opieki i wychowania dziecka w taki sposób, że przekazanie prawa do opieki – do momentu uzyskania przez chłopca pełnoletniości – zostało wyrażone w formie oświadczenia złożonego przez matkę przed notariuszem. Nie doszło natomiast do formalnego przejęcia opieki prawnej przed sądem, bo kobieta nie wyraziła zgody na ingerencję w jej władzę rodzicielską.

Takie okoliczności spowodowały, że chociaż od ponad 13 lat to dziadkowie w praktyce realizują obowiązki wynikające z opieki prawnej oraz władzy rodzicielskiej, to nie mają możliwości uzyskania jakiejkolwiek pomocy finansowej. Jest to związane z definicją opiekuna faktycznego, określoną w przepisach ustaw: o świadczeniach rodzinnych, o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (program 500+) oraz rządowym rozporządzeniu regulującym zasady przyznawania 300 zł na wyprawkę szkolną. Przewiduje ona, że opiekunem jest osoba, która faktycznie zajmuje się dzieckiem i jednocześnie wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane