statystyki

Zbyt wąska definicja opiekuna faktycznego. Kto ma prawo do wsparcia z 500+?

autor: Michalina Topolewska14.03.2019, 17:00
Ojciec z dzieckiem

Zdaniem RPO krąg osób, które mogą być uznane za opiekuna faktycznego, został drastycznie ograniczonyźródło: ShutterStock

Prawo do wsparcia z programu 500+ i innych świadczeń powinni mieć nie tylko opiekunowie, którzy wystąpili do sądu o przysposobienie dziecka, ale też pozostałe osoby sprawujące nad nim bieżącą pieczę.

Tak uważa dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, który wystąpił w tej sprawie do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Powołuje się na przypadek babci i dziadka, którzy sprawują opiekę nad wnukiem od drugiego miesiąca życia, bo nie jest w stanie tego robić jego matka, chorująca na schizofrenię. Dziadkowie przejęli więc trud opieki i wychowania dziecka w taki sposób, że przekazanie prawa do opieki – do momentu uzyskania przez chłopca pełnoletniości – zostało wyrażone w formie oświadczenia złożonego przez matkę przed notariuszem. Nie doszło natomiast do formalnego przejęcia opieki prawnej przed sądem, bo kobieta nie wyraziła zgody na ingerencję w jej władzę rodzicielską.

Takie okoliczności spowodowały, że chociaż od ponad 13 lat to dziadkowie w praktyce realizują obowiązki wynikające z opieki prawnej oraz władzy rodzicielskiej, to nie mają możliwości uzyskania jakiejkolwiek pomocy finansowej. Jest to związane z definicją opiekuna faktycznego, określoną w przepisach ustaw: o świadczeniach rodzinnych, o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (program 500+) oraz rządowym rozporządzeniu regulującym zasady przyznawania 300 zł na wyprawkę szkolną. Przewiduje ona, że opiekunem jest osoba, która faktycznie zajmuje się dzieckiem i jednocześnie wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego przysposobienie.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane