Będzie poszerzenie listy zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych?

autor: Bożena Wiktorowska14.03.2019, 07:20; Aktualizacja: 14.03.2019, 07:21
Na wypłatę świadczeń trzeba bowiem przeznaczyć ponad 1 mld zł, a pracodawcy w ciągu tego roku wpłacą z tytułu składek zaledwie 275 mln zł.

Na wypłatę świadczeń trzeba bowiem przeznaczyć ponad 1 mld zł, a pracodawcy w ciągu tego roku wpłacą z tytułu składek zaledwie 275 mln zł.źródło: ShutterStock

Związkowcy i pracodawcy chcą obniżki o 1,5 proc. daniny na Fundusz Pracy oraz poszerzenia listy zawodów uprawnionych do emerytur pomostowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (18)

  • pracownik(2019-03-17 13:30) Zgłoś naruszenie 10

    Nie zgadzam się .Obniżenie składek zus wcale nie jest dobrym ruchem.Jeżeli ktoś kto płaci niski zus zachoruje lub będzie miał wypadek to dostanie 500 zl, zasiłku i znowu będzie wyciągał ręce do państwa o zapomogi.

    Odpowiedz
  • ewa(2019-03-15 20:05) Zgłoś naruszenie 42

    Kierowcy TIRow powinni przechodzić na emerytur po 15 latach pracy !!!

    Odpowiedz
  • Bela(2019-03-15 13:24) Zgłoś naruszenie 30

    13 te emerytutry bo tylko emeryci pojdą na wybory bo to jest patryiotyczny obowiązek.Czlowiek z 40 letnim stazem pracy napewno nie pojdzie bo obietnica nie spelniona. .

    Odpowiedz
  • POlska Konstytucja(2019-03-15 11:34) Zgłoś naruszenie 20

    Sąd rozpatrzy odwołanie dopiero jak pracownik sie zwolni . Kogo stac na zwolnienie 5 lat przed wiekiem 65 lat ?

    Odpowiedz
  • Janusz Piekiełko(2019-03-15 09:46) Zgłoś naruszenie 60

    To co się dzieje teraz za PiS i jeszcze za PO w Polsce wskazuje iż Ona jest w walce o władzę rozgrabywana, rozszarpywana i dzielona jak łup . Tylko że Ci którzy kiedyś jako dzieci byli zatrudniani , pracowali także bez wolnych sobót i świąt , także w ówczesnych szkodliwych i nieb warunkach pracy mimo 40/45 lat pracy zostali wydymani przez wszystkich łącznie ze Związkami. Wszak pewnie dlatego ,że to teraz dzieci prominentów i zwykłych obiboków otrzymują kasę a nie spracowani ludzie którzy często umierają przedwcześnie.

    Odpowiedz
  • Dziwna ta Polska i niesprawiedliwa.(2019-03-15 09:29) Zgłoś naruszenie 51

    Jak to jest ,że Ustawa wprowadzona w 2008r mówi ze Kto na 1998r miał 25 lat pracy i tylko 15 w szkodliwych ten dostanie emeryturę a Kto miał 23 lata aż w szkodliwych i tylko 23 lata pracy ten już został z emerytury wydymany. W ogóle Ustawa działa z mocą wsteczna i to POkracznie. To jest tylko w Polsce możliwe -taki przekręt.

    Odpowiedz
  • Sygnatariusz(2019-03-14 23:19) Zgłoś naruszenie 111

    Kolejne "naprawianie" kompromitującej to państwo i naród patologi, jakim jest polski system emerytalny. Straszne jest to, że ci którzy co do zasady powinni stać na straży sprawiedliwości i przyzwoitości praw pracowniczych czyli tzw. związki zawodowe, mącą w i tak mętnym systemie, zapewne w celu załatwiania sobie i wąskim grono swoich popleczników, korytowych przywilejów. Wszelkie te absurdalne kombinacje w konsekwencji doprowadzają do dalszej degradacji tego i tak absolutnie absurdalnego systemu, które stawiają ten nieszczęsny kraj w gronie zwykłych bantustanów, z parszywą elitą, która również za wszelką cenę stara się wyrwać sobie z tego absurdu godne apanaże, nie bacząc że za dekadę góra dwie doprowadzi do buntu nowych pokoleń, które pokażą i wała a nie tłuste emeryturki. Własnie teraz w przededniu nowej dekady jest najwyższy czas aby wprowadzić jeden sprawiedliwy system emerytalny dostosowany do warunków społeczno-ekonomicznych polaków, mianowicie wprowadzenie jednej równe składki (np 1 tys zł) na emeryturę i słuzbę zdrowia płatnej przez 40 lat, gwarantującej po tym okresie 2,5 tys swiadczenia, oprtej o likwidację wszelkich przywilejów emerytalnych i uwolnienia emerytur od podatków.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka 40 lat pracy(2019-03-14 20:15) Zgłoś naruszenie 54

    A związki niech mi oddadzą moje pieniądze wpłacane do ZUS na moją emeryturę i niech się ********* z pytaniem skąd pieniądze na 13. A kuźwa skąd są pieniądze na emeryturę+ jak ta rozmnażająca się patologia nie pracowała i tu związki swojego **** nie pchają

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-03-14 14:35) Zgłoś naruszenie 113

    Związki Zawodowe o dziwo , już nie zauważają że cała ta Ustawa to fikcja prawna ,niezgodna z Konstytucją zarówno w sposobie wprowadzenia ze wstecznym działaniem jak i zapisami, i chcą nawet negocjować nowe w niej zawarte stanowiska. Słowem h...d...i kamieni kupa . a oto juz 20 przykładów w tej Ustawie okradającej wstecznie z emerytur osoby zatrudnione za komuny w najPOdlejszych warunkach pracy z wieku emerytalnego i jak to PO z pomocą Wykształciuchów z TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości niezgodnie z Konstytucją -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) a PiS nic z tym nie robi...Tego aż nie ma sił czytać... .........1. Wsteczne działanie ustawy-- z 2008 aż na rok 1998, na niekorzyść tak zatrudnionych pracowników – pozbawienie z automatu ( wobec tych kiedyś uznawanych a niewykazanych obecnie na nowych listach) aż 9 lat pracy z poprzedni rozporządź zaliczanych do tych warunków. --czyli lata między 2008 a 1998. ...........2,....art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz jeszcze nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach -na rok wstecznie wyznaczoną date Ci którzy odchodzili wcześniej bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … .....3.........Wprowadzono to w chwili w której Ci co nie mogą już skorzystać wg brzmienia tej Ustawki z prawa do zasądzenia firm w których tak pracowali o zdośuczynienia z KC za te warunki -no bo skoro nie mogą już skorzystać z emerytur, .........4. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... ........5...zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, .......6. Sądy już doszły do przekonania że chorobowego sprzed Ustawy nie można odliczać bo było by to przed przepisem ale dlaczego nadal tolerują art 4 par 4 -on także odwołuje się aż do 1998r? .......7.... no i wprowadzono nowe tabele prac w tych warunkach (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy 8 .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. .........9. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -uznanie. wg wzoru którego całe zespoły matematyków i prawników nie potrafią do dzisiaj w ZUS ie poprawnie rozszyfrować. . Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ilu dożywa? ..........10.....Oznacza to też ,że osoby które nie dożyją 67r życia wg Tuska (65 PiS)rekompensaty nie otrzymają !!!...i sfinansują tym samym Tych co dozyli -to już jest sku.... ...........11...Zbieranie składek za zatrudnionych na tych stanowiskach po 2008r od bardzo młodych obecnie ludzi składek dodatkowych za te pomostówki bez zagwarantowania Im prawa do tej emerytury ….”ukryty zakazany Konstytucją RP dodatkowy Podatek”” ..........12.Ta Oligarchia doprowadziła do tego że starsi robotnicy chociaż także nie pracowali na wg obecnej listy stanowisk szkodliwych i niebezpiecznych , skorzystali z przywilejów za tą prace zgodnie z poprzednim rozporządzeniem otrzymując w wieku 60 lat po 4 tys emerytury a młodsi dłużej zatrudnieni w tych warunkach otrzymają 2800 emerytury pod warunkiem ze będą pracować do 67 r życia. wg Tuska (65 PiS) (emerytury definiowane a kapitałowe) ............13.wspomnijmy także że te setki tysięcy tak zatrudnionym musi teraz i w przyszłości włóczyć się po sądach i wdawać w spory z pracodawcami i ZUSem o to jakie dokładnie stanowiska Tusk i jego kolesie mieli na mysli opracowujac tą ustawę Podmostową a wszystko to w sytuacji gdy na jego oczekiwanie--jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie z póź zmianami. Świadomie narażali tym samym Ich na ryzyko ponoszenia znacznych kosztów. ..........14 Nigdy nie odwołali w tej Ustawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 1980 r w sprawie wcześniejszych emerytur-ale go nie stosują.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Kiedy ulgi dla pracodawców?(2019-03-14 14:03) Zgłoś naruszenie 22

    Obniżenie składek to dobry ruch. Przypominam że to pracodawcy prywatni a nie urzędy i inne państwowe gminne płacą realne składki, a nie tylko mielą to co dostali z podatków.

    Odpowiedz
  • 60+(2019-03-14 09:51) Zgłoś naruszenie 246

    A może by tak uchwalić w końcu emerytury po 40 latach pracy bez względu na wiek. Przecież ci ludzie mają nazbierane na swoim koncie w Zusie kupe pieniędzy , a zdrowia do pracy a niekiedy pracy nie maja. Mąz pracuje 44 rok i ma jeszcze 3,5 roku do wieku emerytalnego 65 lat.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gdybania--dużo gadania,komuna wypycha swoje(2019-03-14 09:15) Zgłoś naruszenie 83

    perełki na emki?a może i ochroniarskie agencje wraz z wodzami czyli wnuczkami też będą chcieli na POmostówki.Śmieszno a i głupio...bo ustawa mówi o wygaszaniu a nie rozszerzaniu na widzimisię.

    Odpowiedz