statystyki

Aktywizacja zawodowa: Urzędy przestaną profilować bezrobotnych

autor: Michalina Topolewska10.03.2019, 07:26; Aktualizacja: 11.03.2019, 08:44
Czym jest i jak wygląda profilowanie?

Czym jest i jak wygląda profilowanie?źródło: ShutterStock

Osoby rejestrujące się w pośredniakach nie będą już kwalifikowane do jednego z trzech profili pomocy. Urzędy pracy podkreślają, że usprawni to aktywizację zawodową bezrobotnych.

Rezygnację z profilowania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 ze zm.), który został właśnie skierowany do konsultacji. Zmiana przepisów jest bezpośrednio związana z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 6 czerwca 2018 r. (sygn. akt K 53/16). Sędziowie orzekli w nim o niezgodności z konstytucją art. 34 ust. 3c ustawy, na podstawie którego wydane zostało rozporządzenie szczegółowo regulujące zasady profilowania. Trybunał uznał wtedy, że ta kwestia wymaga uregulowania ustawowego, ale jednocześnie orzekł, że zakwestionowany przepis straci moc po roku od publikacji wyroku w Dzienniku Ustaw, co nastąpi 15 czerwca br. W ten sposób dał ustawodawcy czas na dostosowanie przepisów do wyroku.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2019-03-12 12:47) Zgłoś naruszenie 30

    Na Osiedlu na którym mieszkam młodzi już pijaczkowie (znam z garaży gdzie urzędują) nie mają pracy/ nie chcą - bo darmochę dostają a spracowani, styrani robotnicy z 40 /45 letnim stażem chodzą do pracy ledwo włócząc nogami aby PiS ze środków emerytalnych ukradzionych wstecznie przez PO za szkodliwe i nieb warunki pracy , miał czym dzielić . Opamiętajcie się Związkowcy -wpłyńcie na : Prawo i Sprawiedliwość gdyż ta nazwa do czegoś zobowiązuje.

    Odpowiedz
  • Stolarz, Bednarzy i Lekarzy do jednego wora(2019-06-29 21:17) Zgłoś naruszenie 01

    Bo zdaniem strachliwców z powodu RODO nie mozna profilować

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane